All Leagues
NBA
WNBA
Olympic games
NCAA
Euro League
Australia NBL
China CBA
Japan B1 League
Liga Endesa
Betclic Elite
Log in
Sign up
EN
EN
FR
ES
IT
Find a player / a team
Finland
Finland - 1st Division (A)
Teams
ONMKY
Teemu Junila
Teemu
Junila
Opponents
Aug 1, 1988 (35 years old)
Finnish
1m93 / 6-4
PF
Profile
Games
Totals
Splits
Records
Teammates
Opponents
Embed
Embed this player
×
Add this player to your website by copying the code below
<script src="https://widgets.proballers.com/dist/player-player-unit-widget-v1.0.js"></script><script>window.addEventListener("load", (event) => { PbPlayerPlayerUnitWidget.render() })</script><div class="proballers-widget" data-proballers-player-id="56130" data-proballers-locale="en" data-proballers-base-url="https://widgets.proballers.com"><a href="https://www.proballers.com/" target="_blank" rel="noreferrer">See stats on Proballers</a></div>
Teemu Junila has faced 151 opponents throughout his career
Player
Team(s)
Games
Otto Aalto
Raiders Basket
(FIN-2)
1
Cory Abercrombie
Forssan Koripojat
(FIN-2)
Aanekosken Huima
(FIN-2)
3
Miska Ahokas
Ura Basket
(FIN-2)
2
Olli Ahvenniemi
BC Nokia
(FIN-2)
1
Henry Alatyppo
Raiders Basket
(FIN-2)
1
Juho Ali-Tolppa
Pyrintö Akatemia A
(FIN-2)
1
Yannick Anzuluni
Pyrintö Akatemia A
(FIN-2)
1
Daniel Bailey
BC Nokia
(FIN-2)
1
Melvin Baker
Helsinki Seagulls
(FIN-2)
1
Stefan Beatovic
Helsinki Seagulls
(FIN-2)
2
Sebastian Booker
Forssan Koripojat
(FIN-2)
2
Eric Brennan
Tapiolan Honka
(FIN-2)
1
Marcus Capers
Helsinki Seagulls
(FIN-2)
2
Ronald Clark
Tapiolan Honka
(FIN-2)
2
HL Coleman
Helsinki Seagulls
(FIN-2)
Forssan Koripojat
(FIN-2)
4
Curry Jermaine Collins
Riento Synatsalo
(FIN-2)
1
Cor-J Cox
Porvoon Tarmo
(FIN-2)
1
Daniel Dolenc
Tapiolan Honka
(FIN-2)
3
Joona Forsstrom
Ura Basket
(FIN-2)
2
Devin Ginty
Helsinki Seagulls
(FIN-2)
2
Josh Gonner
Helsinki Seagulls
(FIN-2)
1
Janne Hanninen
Porvoon Tarmo
(FIN-2)
1
Joni Harjula
Pyrintö Akatemia A
(FIN-2)
BC Nokia
(FIN-2)
3
Paul Harrison
Ura Basket
(FIN-2)
1
Teemu Hartikainen
Porvoon Tarmo
(FIN-2)
Keravan Energia Team
(FIN-2)
3
Joel Heinikoski
Forssan Koripojat
(FIN-2)
Porvoon Tarmo
(FIN-2)
2
Osku Heinonen
Pyrintö Akatemia A
(FIN-2)
2
Antti Heiskanen
Keravan Energia Team
(FIN-2)
1
Juho Helenius
Forssan Koripojat
(FIN-2)
1
Joni Herrala
Tapiolan Honka
(FIN-2)
1
Rondrico Hightower
Porvoon Tarmo
(FIN-2)
1
Niko Hoglund
Tapiolan Honka
(FIN-2)
2
Mikael Holme
Porvoon Tarmo
(FIN-2)
2
Mika Honkonen
Aanekosken Huima
(FIN-2)
2
Shawn Hopkins
BC Nokia
(FIN-2)
2
Tuomas Iisalo
Tapiolan Honka
(FIN-2)
1
Sami Ikavalko
Forssan Koripojat
(FIN-2)
1
Pierre Jallow
Raiders Basket
(FIN-2)
1
Mikko Jamsa
Helsinki Seagulls
(FIN-2)
2
Atte Jamsen
Aanekosken Huima
(FIN-2)
2
Otto Jamsen
Aanekosken Huima
(FIN-2)
1
Jouko Jarvinen
Tapiolan Honka
(FIN-2)
Helsinki Seagulls
(FIN-2)
2
Erno Johansson
Forssan Koripojat
(FIN-2)
1
Shaquille Johnson
Riento Synatsalo
(FIN-2)
1
Henri Jokinen
BC Nokia
(FIN-2)
1
Falando Jones
Porvoon Tarmo
(FIN-2)
1
Antti Kaivonen
BC Nokia
(FIN-2)
1
Elias Kajander
Helsinki Seagulls
(FIN-2)
3
Sami Kajander
Aanekosken Huima
(FIN-2)
1
Henri Kajander
Aanekosken Huima
(FIN-2)
2
Tomi Kankaanpaa
BC Nokia
(FIN-2)
2
Antti Keski-Koukkari
BC Nokia
(FIN-2)
1
Justus Kilpinen
Pyrintö Akatemia A
(FIN-2)
4
Lassi Kilpinen
BC Nokia
(FIN-2)
Pyrintö Akatemia A
(FIN-2)
2
Michael King
Keravan Energia Team
(FIN-2)
1
Robert Koli
Pyrintö Akatemia A
(FIN-2)
1
Juuso Konttinen
Riento Synatsalo
(FIN-2)
3
Ilari Konttinen
Riento Synatsalo
(FIN-2)
2
Villematti Kopio
Tapiolan Honka
(FIN-2)
1
Joona Koskela
BC Nokia
(FIN-2)
1
Aleksi Koskinen
Forssan Koripojat
(FIN-2)
2
Henri Kotavuo
Forssan Koripojat
(FIN-2)
2
Jussi Kukkonen
Ura Basket
(FIN-2)
2
Tuukka Kulha
Helsinki Seagulls
(FIN-2)
2
Topias Kuukkanen
Riento Synatsalo
(FIN-2)
Forssan Koripojat
(FIN-2)
4
Lauri Kuuluvainen
Ura Basket
(FIN-2)
1
Jarkko Kyllonen
Porvoon Tarmo
(FIN-2)
Helsinki Seagulls
(FIN-2)
3
Erkka Lahti
Ura Basket
(FIN-2)
1
Riku Laine
Ura Basket
(FIN-2)
2
Tero Laitinen
Tapiolan Honka
(FIN-2)
2
Santeri Latvala
Ura Basket
(FIN-2)
2
Jarno Lehto
Riento Synatsalo
(FIN-2)
1
Severi Liljeberg
Pyrintö Akatemia A
(FIN-2)
4
Santeri Liljeberg
Pyrintö Akatemia A
(FIN-2)
3
Rolando Little
Riento Synatsalo
(FIN-2)
1
La Trice Little
Keravan Energia Team
(FIN-2)
1
Jere Luoma
Riento Synatsalo
(FIN-2)
1
Juuso Maenpaa
Riento Synatsalo
(FIN-2)
1
Jesse Mantyla
Raiders Basket
(FIN-2)
1
Sami Mantymaa
Aanekosken Huima
(FIN-2)
1
Sami Marouf
Keravan Energia Team
(FIN-2)
1
Miikka Marttinen
Riento Synatsalo
(FIN-2)
Pyrintö Akatemia A
(FIN-2)
3
De'Andre Mays
Aanekosken Huima
(FIN-2)
2
Markus Molenius
Forssan Koripojat
(FIN-2)
1
Malik Moore
Tapiolan Honka
(FIN-2)
1
Brian Moultrie
BC Nokia
(FIN-2)
1
Michael Myllyniemi
Pyrintö Akatemia A
(FIN-2)
1
Kalle Naapi
Tapiolan Honka
(FIN-2)
1
Bobby Nash
Ura Basket
(FIN-2)
2
Kosti Naukkarinen
Riento Synatsalo
(FIN-2)
3
Sad Niskanen
Helsinki Seagulls
(FIN-2)
Porvoon Tarmo
(FIN-2)
3
Jarno Nissinen
Porvoon Tarmo
(FIN-2)
3
Eemil Oikari
Porvoon Tarmo
(FIN-2)
3
Samuli Oja
Raiders Basket
(FIN-2)
1
Jerome Osmanu Djeen
Forssan Koripojat
(FIN-2)
2
Topias Palmi
Pyrintö Akatemia A
(FIN-2)
2
Santeri Palmi
Pyrintö Akatemia A
(FIN-2)
2
Niko-Pekka Pantsu
Riento Synatsalo
(FIN-2)
3
Tomi Papinoja
BC Nokia
(FIN-2)
1
Jani Parkkinen
Riento Synatsalo
(FIN-2)
3
Eelis Parssinen
Forssan Koripojat
(FIN-2)
1
Nicholas Pederson
Riento Synatsalo
(FIN-2)
BC Nokia
(FIN-2)
2
Julius Pehkonen
Forssan Koripojat
(FIN-2)
2
Lloyd Phillips
Tapiolan Honka
(FIN-2)
1
Jari Pulkkinen
Pyrintö Akatemia A
(FIN-2)
1
Ville Puotila
Tapiolan Honka
(FIN-2)
1
Vesa Pylkkanen
Riento Synatsalo
(FIN-2)
2
Julius Rajala
Helsinki Seagulls
(FIN-2)
1
Pena Ranta
Aanekosken Huima
(FIN-2)
2
Kristian Rasinaho
Pyrintö Akatemia A
(FIN-2)
3
Nolan Richardson
Ura Basket
(FIN-2)
2
Timo Riihela
BC Nokia
(FIN-2)
2
Teemu Rintala
Porvoon Tarmo
(FIN-2)
3
Teemu Ritanotko
Ura Basket
(FIN-2)
2
Tracy Robinson
Forssan Koripojat
(FIN-2)
1
Markus Santa
Aanekosken Huima
(FIN-2)
2
Toni Savino
Pyrintö Akatemia A
(FIN-2)
4
Akar Sharef
Keravan Energia Team
(FIN-2)
1
Kaziwa Shiwan
Keravan Energia Team
(FIN-2)
1
Ilkka Sirola
Tapiolan Honka
(FIN-2)
3
Andre Stephens
Aanekosken Huima
(FIN-2)
Forssan Koripojat
(FIN-2)
4
Tuomas Sukanen
Pyrintö Akatemia A
(FIN-2)
2
Teemu Sulonen
Raiders Basket
(FIN-2)
1
Jarkko Suokas
Forssan Koripojat
(FIN-2)
1
Santeri Suomalainen
Pyrintö Akatemia A
(FIN-2)
2
Leo Tarjanne
Tapiolan Honka
(FIN-2)
1
Visa Tarjanne
Raiders Basket
(FIN-2)
1
Isaiah Tate
Porvoon Tarmo
(FIN-2)
2
Vernon Taylor
Porvoon Tarmo
(FIN-2)
1
Orlando Taylor
Keravan Energia Team
(FIN-2)
1
Rudolf Tejha Mua
Raiders Basket
(FIN-2)
1
Eryk Thomas
Riento Synatsalo
(FIN-2)
3
Christopher Thompson
Forssan Koripojat
(FIN-2)
1
Keith Thompson
Forssan Koripojat
(FIN-2)
2
Matias Toivonen
Forssan Koripojat
(FIN-2)
1
Arsene Towa
Keravan Energia Team
(FIN-2)
1
Kent Tribbett
Aanekosken Huima
(FIN-2)
1
Ville Tuominen
BC Nokia
(FIN-2)
2
Niki Tuorila
Forssan Koripojat
(FIN-2)
1
Jarmo Uecker
Aanekosken Huima
(FIN-2)
1
Jukka-pekka Vaananen
Pyrintö Akatemia A
(FIN-2)
2
Henri Valimaa
Pyrintö Akatemia A
(FIN-2)
1
Marius Van Andringa
Helsinki Seagulls
(FIN-2)
1
Anselmi Vanjoki
Tapiolan Honka
(FIN-2)
2
Viljami Vanjoki
Tapiolan Honka
(FIN-2)
1
Panu Vertio
Tapiolan Honka
(FIN-2)
1
Jesse Viita
Raiders Basket
(FIN-2)
1
Oskari Virolainen
Ura Basket
(FIN-2)
Raiders Basket
(FIN-2)
2
Kraidon Woods
BC Nokia
(FIN-2)
1
Ville Wuorenjuuri
Tapiolan Honka
(FIN-2)
1
Jerrah Young
Porvoon Tarmo
(FIN-2)
2