All Leagues
NBA
WNBA
Olympic games
NCAA
Euro League
Australia NBL
China CBA
Japan B1 League
Liga Endesa
Betclic Elite
Log in
Sign up
EN
EN
FR
ES
IT
Find a player / a team
Italy
Italy - Serie B Girone B
Teams
Ozzano
Federico Terzi
Federico
Terzi
Opponents
Feb 24, 2004 (20 years old)
-
-
Profile
Games
Totals
Splits
Records
Teammates
Opponents
Embed
Embed this player
×
Add this player to your website by copying the code below
<script src="https://widgets.proballers.com/dist/player-player-unit-widget-v1.0.js"></script><script>window.addEventListener("load", (event) => { PbPlayerPlayerUnitWidget.render() })</script><div class="proballers-widget" data-proballers-player-id="284397" data-proballers-locale="en" data-proballers-base-url="https://widgets.proballers.com"><a href="https://www.proballers.com/" target="_blank" rel="noreferrer">See stats on Proballers</a></div>
Federico Terzi has faced 171 opponents throughout his career
Player
Team(s)
Games
Soma Abati Toure
Lions Bisceglie
(ITA-3 B)
1
Jacopo Aglio
Virtus Imola
(ITA-3 B)
2
Alessandro Alberti
Virtus Imola
(ITA-3 B)
1
Andrea Ambrosetti
Civitus Allianz Vicenza
(ITA-3 B)
2
Matteo Ambrosin
CJ Basket Taranto
(ITA-3 B)
1
Michele Antelli
Virtus Padova
(ITA-3 B)
4
Luca Antonietti
Civitus Allianz Vicenza
(ITA-3 B)
2
Simone Aromando
Blacks Faenza
(ITA-3 B)
Gemini Mestre
(ITA-3 B)
2
Lukas Aukstikalnis
Andrea Costa Imola
(ITA-3 B)
1
Juozas Balciunas
Virtus Imola
(ITA-3 B)
1
Pietro Ballarin
Blacks Faenza
(ITA-3 B)
2
Paolo Bandini
Ristopro Fabriano
(ITA-3 B)
2
Marco Barattini
Virtus Imola
(ITA-3 B)
2
Francesco Bedetti
OraSi Ravenna
(ITA-3 B)
2
Alberto Bedin
Ristopro Fabriano
(ITA-3 B)
2
Marco Bedin
Virtus Padova
(ITA-3 B)
2
Jessie Begarin
Blacks Faenza
(ITA-3 B)
1
Gabriele Berra
LUX Chieti
(ITA-3 B)
2
Corrado Bianconi
Virtus Padova
(ITA-3 B)
4
Pietro Bizzotto
Gemini Mestre
(ITA-3 B)
1
Pietro Bocconcelli
Gemini Mestre
(ITA-3 B)
1
Luca Brambilla
Civitus Allianz Vicenza
(ITA-3 B)
2
Giovanni Brescianini
Civitus Allianz Vicenza
(ITA-3 B)
1
Fabio Bugatti
Civitus Allianz Vicenza
(ITA-3 B)
1
Alberto Cacace
San Vendemiano
(ITA-3 B)
2
Matteo Cagliani
Virtus Padova
(ITA-3 B)
2
Lorenzo Calbini
San Vendemiano
(ITA-3 B)
2
Andrea Campiello
Civitus Allianz Vicenza
(ITA-3 B)
2
Alex Carsetti
Ristopro Fabriano
(ITA-3 B)
1
Edoardo Caversazio
Gemini Mestre
(ITA-3 B)
1
Andrea Cecchi
LuxArm Lumezzane
(ITA-3 B)
1
Giacomo Cecchinato
Virtus Padova
(ITA-3 B)
4
Damian Cena Enzo
LUX Chieti
(ITA-3 B)
2
Simone Centanni
Ristopro Fabriano
(ITA-3 B)
2
Janko Cepic
Lions Bisceglie
(ITA-3 B)
1
Stefano Cernivani
Civitus Allianz Vicenza
(ITA-3 B)
2
Roberto Chessari
Lions Bisceglie
(ITA-3 B)
1
Gioacchino Chiappelli
Virtus Imola
(ITA-3 B)
2
Raphael Chiti
Lions Bisceglie
(ITA-3 B)
1
Alberto Chiumenti
San Vendemiano
(ITA-3 B)
2
Leonardo Ciribeni
LUX Chieti
(ITA-3 B)
2
Andrea Cocco
LUX Chieti
(ITA-3 B)
1
Luca Colombo
Allianz Pazienza San Severo
(ITA-3 B)
1
Gianmarco Conte
CJ Basket Taranto
(ITA-3 B)
1
Marco Contento
Ruvo di Puglia
(ITA-3 B)
1
Nunzio Corcelli
Andrea Costa Imola
(ITA-3 B)
1
Riccardo Crespi
Andrea Costa Imola
(ITA-3 B)
1
Valerio Cucchiaro
Civitus Allianz Vicenza
(ITA-3 B)
2
Riccardo Dalla Cia
San Vendemiano
(ITA-3 B)
1
Lorenzo Dalpozzo
Virtus Imola
(ITA-3 B)
1
Tommaso De Gregori
OraSi Ravenna
(ITA-3 B)
2
Maurizio Del Testa
LUX Chieti
(ITA-3 B)
1
Francesco Deminicis
LuxArm Lumezzane
(ITA-3 B)
1
Edoardo Di Emidio
San Vendemiano
(ITA-3 B)
1
Roberto Di Iorio
LUX Chieti
(ITA-3 B)
1
Manuel Di Meco
LuxArm Lumezzane
(ITA-3 B)
1
Manuel Diomede
Ruvo di Puglia
(ITA-3 B)
2
Marcelo Dip
Lions Bisceglie
(ITA-3 B)
1
Milos Divac
Lions Bisceglie
(ITA-3 B)
1
Alessio Donadoni
Liofilchem Roseto
(ITA-3 B)
1
Gian Marco Drocker
Andrea Costa Imola
(ITA-3 B)
1
Gabriel Dron
OraSi Ravenna
(ITA-3 B)
2
Giordano Durante
Liofilchem Roseto
(ITA-3 B)
1
Giacomo Eliantonio
Ruvo di Puglia
(ITA-3 B)
2
Yande Fall
Allianz Pazienza San Severo
(ITA-3 B)
2
Riccardo Febbo
LUX Chieti
(ITA-3 B)
1
Michele Ferrari
Virtus Padova
(ITA-3 B)
4
Alessandro Ferrari
OraSi Ravenna
(ITA-3 B)
2
Edoardo Fontana
Lions Bisceglie
(ITA-3 B)
1
Reggiani Francesco
CJ Basket Taranto
(ITA-3 B)
1
Lucas Fresno
CJ Basket Taranto
(ITA-3 B)
1
Luca Galassi
Blacks Faenza
(ITA-3 B)
2
Tommaso Galletti
OraSi Ravenna
(ITA-3 B)
1
Lorenzo Galmarini
Ruvo di Puglia
(ITA-3 B)
2
Nicolo Gatti
San Vendemiano
(ITA-3 B)
2
Tommaso Gatto
Allianz Pazienza San Severo
(ITA-3 B)
2
Mario Ghersetti
Ruvo di Puglia
(ITA-3 B)
1
Yannick Giombini
Ristopro Fabriano
(ITA-3 B)
2
Kristaps Gluditis
San Vendemiano
(ITA-3 B)
2
Francesco Gnecchi
Ristopro Fabriano
(ITA-3 B)
2
Vlatko Granic
Ristopro Fabriano
(ITA-3 B)
2
Vincenzo Guaiana
Liofilchem Roseto
(ITA-3 B)
1
Matteo Guardigli
OraSi Ravenna
(ITA-3 B)
1
Arcangelo Guastamacchia
Allianz Pazienza San Severo
(ITA-3 B)
2
Aaron Guevarra
Virtus Padova
(ITA-3 B)
1
Darryl Jackson
Ruvo di Puglia
(ITA-3 B)
2
Dimitri Klyuchnyk
Liofilchem Roseto
(ITA-3 B)
1
Martin Kovachev
CJ Basket Taranto
(ITA-3 B)
1
Gianmarco Leggio
Ruvo di Puglia
(ITA-3 B)
2
Giovanni Lenti
Gemini Mestre
(ITA-3 B)
1
Karl-Johan Lips
LUX Chieti
(ITA-3 B)
1
Niccolo Lurini
Civitus Allianz Vicenza
(ITA-3 B)
1
Francesco Magagnoli
Virtus Imola
(ITA-3 B)
2
Roberto Maggio
LUX Chieti
(ITA-3 B)
2
Mattia Magrini
Allianz Pazienza San Severo
(ITA-3 B)
2
Ousmane Maiga
Liofilchem Roseto
(ITA-3 B)
1
Vangelis Mantzaris
Liofilchem Roseto
(ITA-3 B)
1
Tommaso Marangoni
Andrea Costa Imola
(ITA-3 B)
1
Isacco Marchet
Virtus Padova
(ITA-3 B)
2
Lucio Martini
Andrea Costa Imola
(ITA-3 B)
1
Dario Masciarelli
Virtus Imola
(ITA-3 B)
2
Loris Masciopinto
LUX Chieti
(ITA-3 B)
1
Daniele Mastrangelo
LuxArm Lumezzane
(ITA-3 B)
1
Armin Mazic
Ruvo di Puglia
(ITA-3 B)
1
Andrea Mazzuchelli
Gemini Mestre
(ITA-3 B)
1
Tommaso Minoli
LuxArm Lumezzane
(ITA-3 B)
1
Lorenzo Molinaro
Virtus Padova
(ITA-3 B)
4
Fabio Montanari
Allianz Pazienza San Severo
(ITA-3 B)
1
Marco Morara
Virtus Imola
(ITA-3 B)
2
Richard Morina
Virtus Imola
(ITA-3 B)
2
Giacomo Naccari
Blacks Faenza
(ITA-3 B)
1
Kevin Ndzie
LuxArm Lumezzane
(ITA-3 B)
1
Matteo Negri
Ristopro Fabriano
(ITA-3 B)
2
Mitja Nikolic Smrdelj
OraSi Ravenna
(ITA-3 B)
2
Samuel Nkot Nkot
Ristopro Fabriano
(ITA-3 B)
1
Obinna Nwokoye
LUX Chieti
(ITA-3 B)
1
Daniel Ohenhen
Virtus Imola
(ITA-3 B)
2
Ivan Onojaife
OraSi Ravenna
(ITA-3 B)
2
Federico Osellieri
Virtus Padova
(ITA-3 B)
4
Tommaso Oxilia
San Vendemiano
(ITA-3 B)
2
Francesco Padovani
Virtus Padova
(ITA-3 B)
2
Alessandro Paesano
LUX Chieti
(ITA-3 B)
2
Lorenzo Panzini
OraSi Ravenna
(ITA-3 B)
1
Francesco Paolin
OraSi Ravenna
(ITA-3 B)
2
Francesco Papa
Blacks Faenza
(ITA-3 B)
2
Andrea Pastore
Blacks Faenza
(ITA-3 B)
2
Andrea Pavan
Civitus Allianz Vicenza
(ITA-3 B)
1
Djordje Pazin
Allianz Pazienza San Severo
(ITA-3 B)
1
Niccolò Pellicano
Gemini Mestre
(ITA-3 B)
1
Sebastiano Perin
San Vendemiano
(ITA-3 B)
2
Marco Perin
Gemini Mestre
(ITA-3 B)
1
Andrea Petracca
Liofilchem Roseto
(ITA-3 B)
1
Marco Petrucci
Blacks Faenza
(ITA-3 B)
2
Goce Petrushevski
Allianz Pazienza San Severo
(ITA-3 B)
2
Stefano Pierotti
Allianz Pazienza San Severo
(ITA-3 B)
2
Giovanni Poggi
Blacks Faenza
(ITA-3 B)
2
Mitchell Poletti
Blacks Faenza
(ITA-3 B)
1
Giovanni Ragagnin
CJ Basket Taranto
(ITA-3 B)
1
Alex Ranuzzi
Andrea Costa Imola
(ITA-3 B)
1
Jacopo Rapetti
Ristopro Fabriano
(ITA-3 B)
1
Thomas Reale
LUX Chieti
(ITA-3 B)
2
Dovydas Redikas
Virtus Imola
(ITA-3 B)
1
Marco Restelli
OraSi Ravenna
(ITA-3 B)
1
Alessandro Riva
Civitus Allianz Vicenza
(ITA-3 B)
2
Juan Ignacio Rodriguez Suppi
LUX Chieti
(ITA-3 B)
Lions Bisceglie
(ITA-3 B)
2
Samuele Romagnoli
Ristopro Fabriano
(ITA-3 B)
1
Diego Ronchini
Andrea Costa Imola
(ITA-3 B)
1
Stefano Rubinetti
Lions Bisceglie
(ITA-3 B)
1
Nicolo Salvinelli
LuxArm Lumezzane
(ITA-3 B)
1
Marco Santiangeli
Liofilchem Roseto
(ITA-3 B)
1
Andrea Scanzi
Virtus Padova
(ITA-3 B)
4
Federico Schiavon
Virtus Padova
(ITA-3 B)
3
Fabio Sebastianelli
Gemini Mestre
(ITA-3 B)
1
Giacomo Siberna
Blacks Faenza
(ITA-3 B)
2
Sven Smajlagic
Gemini Mestre
(ITA-3 B)
1
Gianmarco Sorrentino
Andrea Costa Imola
(ITA-3 B)
1
Stefano Spizzichini
LuxArm Lumezzane
(ITA-3 B)
1
Nicolas Stanic
Ristopro Fabriano
(ITA-3 B)
2
Georges Tamani
Liofilchem Roseto
(ITA-3 B)
1
Roman Tchintcharauli
Allianz Pazienza San Severo
(ITA-3 B)
1
Diego Terenzi
Civitus Allianz Vicenza
(ITA-3 B)
2
Elhadji Thioune
CJ Basket Taranto
(ITA-3 B)
Liofilchem Roseto
(ITA-3 B)
2
Edoardo Tiberti
LUX Chieti
(ITA-3 B)
1
Luca Toniato
Ruvo di Puglia
(ITA-3 B)
2
Andrea Traini
Ruvo di Puglia
(ITA-3 B)
1
Luca Valentini
CJ Basket Taranto
(ITA-3 B)
1
Simone Vecerina
LuxArm Lumezzane
(ITA-3 B)
1
Enrico Vettori
San Vendemiano
(ITA-3 B)
2
Sebastian Vico
Blacks Faenza
(ITA-3 B)
2
Marcis Vitols
LuxArm Lumezzane
(ITA-3 B)
1
Mauro Zacchigna
San Vendemiano
(ITA-3 B)
2