All Leagues
NBA
WNBA
Olympic games
NCAA
Euro League
Australia NBL
China CBA
Japan B1 League
Liga Endesa
Betclic Elite
Log in
Sign up
EN
EN
FR
ES
IT
Find a player / a team
Finland
Finland - 1st Division (A)
Teams
Turun NMKY
Jan Novitsky
Jan
Novitsky
Opponents
-
Finnish
1m94 / 6-4
SG
Profile
Games
Totals
Splits
Records
Teammates
Opponents
Embed
Embed this player
×
Add this player to your website by copying the code below
<script src="https://widgets.proballers.com/dist/player-player-unit-widget-v1.0.js"></script><script>window.addEventListener("load", (event) => { PbPlayerPlayerUnitWidget.render() })</script><div class="proballers-widget" data-proballers-player-id="236202" data-proballers-locale="en" data-proballers-base-url="https://widgets.proballers.com"><a href="https://www.proballers.com/" target="_blank" rel="noreferrer">See stats on Proballers</a></div>
Jan Novitsky has faced 267 opponents throughout his career
Player
Team(s)
Games
Mikael Aalto
Turun NMKY
(FIN-2)
1
Elmeri Abbey
Jyvaskyla Academy
(FIN-2)
2
Guled Abokar
Tapiolan Honka
(FIN-2)
Pyrintö Akatemia A
(FIN-2)
2
Samatar Abokar
Aanekosken Huima
(FIN-2)
1
Alexander Aglassinger
Munkkiniemen Kisapojat
(FIN-2)
1
Cristian Ahokas
Torpan Pojat
(FIN-2)
1
Aleksanteri Ahola
Bisons Loimaa
(FIN-2)
Raiders Basket
(FIN-2)
3
Roni Ahvenjarvi
Pyrintö Akatemia A
(FIN-2)
4
Joona Airenne
Ura Basket
(FIN-1)
1
Kevaughn Allen
Ura Basket
(FIN-1)
1
Lauri Andersson
Tapiolan Honka
(FIN-2)
1
Alzber Angalo
Oulu Basketball
(FIN-2)
3
Matias Ansamaa
Helsingin NMKY
(FIN-2)
1
Tuomo Antikainen
Munkkiniemen Kisapojat
(FIN-2)
1
Elmeri Aulasuo
Bisons Loimaa
(FIN-2)
1
Veeti Auvinen
Raiders Basket
(FIN-2)
1
Nico Avist
Munkkiniemen Kisapojat
(FIN-2)
2
Robin Avist
Munkkiniemen Kisapojat
(FIN-2)
2
James Baker
Oulu Basketball
(FIN-2)
2
Manuel Barnes
Turun NMKY
(FIN-2)
1
Max Besselink
Helsinki Seagulls
(FIN-1)
Helsingin NMKY
(FIN-2)
2
Tai Bibbs
Oulu Basketball
(FIN-2)
2
Panu Blomgren
Jyvaskyla Academy
(FIN-2)
1
Henry Boyd
Jyvaskyla Academy
(FIN-2)
1
Kevin Bracy-Davis
Ura Basket
(FIN-1)
1
Airen Brooks
Pyrintö Akatemia A
(FIN-2)
1
Roope Brostrom
Oulu Basketball
(FIN-2)
1
Justin Brown
Oulu Basketball
(FIN-2)
1
Deontaye Buskey
Aanekosken Huima
(FIN-2)
1
Eren Caglar
Tapiolan Honka
(FIN-2)
1
Brian Cameron
Kipina Basket
(FIN-2)
2
Jalen Canty
Bisons Loimaa
(FIN-2)
2
Eric Chime
Helsingin NMKY
(FIN-2)
HBA-Marsky
(FIN-2)
3
Chrysostom Chukwuma
Jyvaskyla Academy
(FIN-2)
2
Le Phong Dang
Oulu Basketball
(FIN-2)
2
Ar'mond Davis
Kipina Basket
(FIN-2)
2
Pyry Dementjeff
Pyrintö Akatemia A
(FIN-2)
1
Mambi Diawara
Helsinki Seagulls
(FIN-1)
1
Elias Diaz Suomela
Turun NMKY
(FIN-2)
1
Patrik En
Kouvot Akatemia
(FIN-2)
2
Karl Engelvuori
Torpan Pojat
(FIN-2)
2
Elmo Erakangas
Helsingin NMKY
(FIN-2)
1
Ossi Eskola
Raiders Basket
(FIN-2)
2
Jussi Eskola
Oulu Basketball
(FIN-2)
5
Thomas Exaucia
HBA-Marsky
(FIN-2)
1
Leo Fajardo
Raiders Basket
(FIN-2)
1
Roope Filtness
Jyvaskyla Academy
(FIN-2)
2
Tuomas Flinck
Jyvaskyla Academy
(FIN-2)
6
Andre Frazier-Stanley
Pyrintö Akatemia A
(FIN-2)
1
Matthew Gibson
Bisons Loimaa
(FIN-2)
2
Ahmad Gilbert
Raiders Basket
(FIN-2)
1
Clayton Guillozet
Oulu Basketball
(FIN-2)
2
Edvard Gullichsen
Ura Basket
(FIN-1)
1
Aku Haikonen
Bisons Loimaa
(FIN-2)
2
Kasperi Hakkinen
Aanekosken Huima
(FIN-2)
2
Roni Halikko
Aanekosken Huima
(FIN-2)
1
Topi Halme
Torpan Pojat
(FIN-2)
Tapiolan Honka
(FIN-2)
3
Thomas Hamilton
Torpan Pojat
(FIN-2)
2
Lauri Hanninen
Ura Basket
(FIN-1)
1
Akseli Hartikainen
Tapiolan Honka
(FIN-2)
1
Patrik Hautala
Kouvot Akatemia
(FIN-2)
4
Greg Heckstall
Raiders Basket
(FIN-2)
1
Tuomas Heikkila
Pyrintö Akatemia A
(FIN-2)
Turun NMKY
(FIN-2)
3
Timo Heinonen
Helsinki Seagulls
(FIN-1)
1
Vesa Heinonen
Bisons Loimaa
(FIN-2)
4
Veeti Helakorpi
Kouvot Akatemia
(FIN-2)
2
Juho-Matti Henttonen
Bisons Loimaa
(FIN-2)
2
Lenni Hervola
Helsingin NMKY
(FIN-2)
4
Deshone Hicks
Raiders Basket
(FIN-2)
1
Veikka-Santeri Hiekkataipale
Aanekosken Huima
(FIN-2)
1
Juho Hietanen
Raiders Basket
(FIN-2)
1
Elo Hiltunen
HBA-Marsky
(FIN-2)
1
Bo Hodges
Kouvot Akatemia
(FIN-2)
1
Eemeli Hollo
Bisons Loimaa
(FIN-2)
4
Emmitt Holt
Ura Basket
(FIN-1)
1
Myles Howard
Oulu Basketball
(FIN-2)
2
Shawn Huff
Helsinki Seagulls
(FIN-1)
1
Lauri Hynonen
Tapiolan Honka
(FIN-2)
1
Markus Hyytiainen
Tapiolan Honka
(FIN-2)
2
Johan Immonen
Kouvot Akatemia
(FIN-2)
1
Rasmus Jaatinen
Raiders Basket
(FIN-2)
1
Jordan Jacks
Raiders Basket
(FIN-2)
1
Veeti Jamsen
Aanekosken Huima
(FIN-2)
2
Alex Jamsen
Oulu Basketball
(FIN-2)
1
Lauri Jantti
Jyvaskyla Academy
(FIN-2)
4
Devaughn Jenkins
Raiders Basket
(FIN-2)
2
Topias Jokela
HBA-Marsky
(FIN-2)
Tapiolan Honka
(FIN-2)
3
Lauri Joutsimo
Torpan Pojat
(FIN-2)
4
Jaakko Juusela
Raiders Basket
(FIN-2)
1
Jonas Kaivos
HBA-Marsky
(FIN-2)
1
Kalle Kalin
Aanekosken Huima
(FIN-2)
1
Daniel Kallstrom
Tapiolan Honka
(FIN-2)
1
Eino Kandelin
Jyvaskyla Academy
(FIN-2)
1
Oliver Kanden
Jyvaskyla Academy
(FIN-2)
3
Antti Kanervo
Helsinki Seagulls
(FIN-1)
1
Anton Kankaanpaa
Turun NMKY
(FIN-2)
1
Pyry Kantomaa
Jyvaskyla Academy
(FIN-2)
Pyrintö Akatemia A
(FIN-2)
3
Ville Karhu
HBA-Marsky
(FIN-2)
2
Niilo Karkkainen
Jyvaskyla Academy
(FIN-2)
2
Nikolas Kataja
Helsingin NMKY
(FIN-2)
1
Markus Kataja
Helsingin NMKY
(FIN-2)
1
Juuso Kauppinen
Torpan Pojat
(FIN-2)
2
Konsta Keranen
Munkkiniemen Kisapojat
(FIN-2)
2
Teemu Kinnunen
Raiders Basket
(FIN-2)
3
Arttu Kiviranta
Pyrintö Akatemia A
(FIN-2)
2
Ville Koivisto
Oulu Basketball
(FIN-2)
3
Kalle Koivunen
Jyvaskyla Academy
(FIN-2)
5
Tevaun Kokko
Bisons Loimaa
(FIN-2)
1
Emil Komusaari
Tapiolan Honka
(FIN-2)
1
Kalle Koponen
Torpan Pojat
(FIN-2)
4
Saku Korhonen
Tapiolan Honka
(FIN-2)
1
Riku Korhonen
Tapiolan Honka
(FIN-2)
1
Aarni Korkiatupa
Kouvot Akatemia
(FIN-2)
HBA-Marsky
(FIN-2)
4
Miro Koskela
Oulu Basketball
(FIN-2)
5
Johan Kotavuo
Turun NMKY
(FIN-2)
1
Tuukka Kotti
Helsinki Seagulls
(FIN-1)
1
Teemu Kristeri
Kouvot Akatemia
(FIN-2)
4
Arttu Kumpulainen
Helsingin NMKY
(FIN-2)
5
Tiitus Kuukkanen
Jyvaskyla Academy
(FIN-2)
4
Aku-Petteri Kuusinen
Jyvaskyla Academy
(FIN-2)
1
Miki Kuusisto
Torpan Pojat
(FIN-2)
2
Sakari Laakso
Helsingin NMKY
(FIN-2)
Helsinki Seagulls
(FIN-1)
3
Eero Laakso
Helsingin NMKY
(FIN-2)
1
Aamos Laavainen
Tapiolan Honka
(FIN-2)
2
Elias Lahdensuu
Raiders Basket
(FIN-2)
2
Atte Lahteenmaki
Kouvot Akatemia
(FIN-2)
1
Tuomas Laine
Torpan Pojat
(FIN-2)
2
Semi Laine
Turun NMKY
(FIN-2)
1
Jesper Laisaari
Raiders Basket
(FIN-2)
2
Mirko Laitinen
Raiders Basket
(FIN-2)
1
Jaakko Lammi
Jyvaskyla Academy
(FIN-2)
2
Joona Lasarov
Aanekosken Huima
(FIN-2)
1
Cedric Latimer
Bisons Loimaa
(FIN-2)
1
Aaro Lehtikangas
Bisons Loimaa
(FIN-2)
2
Elmo Lehtonen
Raiders Basket
(FIN-2)
1
Eemeli Lehtonen
Kouvot Akatemia
(FIN-2)
1
Eero Lehtonen
Pyrintö Akatemia A
(FIN-2)
1
Aapo Lehtonen
Kipina Basket
(FIN-2)
1
Toni Lemmetyinen
Tapiolan Honka
(FIN-2)
1
Daniel Lepisto
Oulu Basketball
(FIN-2)
2
Valtteri Leppanen
Pyrintö Akatemia A
(FIN-2)
1
Elias Leskinen
Helsingin NMKY
(FIN-2)
HBA-Marsky
(FIN-2)
3
Sebastian Lindberg
HBA-Marsky
(FIN-2)
1
Rasmus Lindberg
HBA-Marsky
(FIN-2)
2
Aleksi Liukko
Jyvaskyla Academy
(FIN-2)
Raiders Basket
(FIN-2)
2
Tommi Luojus
Jyvaskyla Academy
(FIN-2)
5
Jere Luoma
Torpan Pojat
(FIN-2)
Turun NMKY
(FIN-2)
3
Lual Machol
HBA-Marsky
(FIN-2)
2
Brunel Madzou
Pyrintö Akatemia A
(FIN-2)
HBA-Marsky
(FIN-2)
2
Samuli Makela
Helsingin NMKY
(FIN-2)
4
Akseli Makinen
Torpan Pojat
(FIN-2)
1
Leo Makipaa
Helsingin NMKY
(FIN-2)
1
Santeri Makkonen
Torpan Pojat
(FIN-2)
Helsingin NMKY
(FIN-2)
Bisons Loimaa
(FIN-2)
4
Miko Makkonen
Kouvot Akatemia
(FIN-2)
1
Joonas Makkonen
Aanekosken Huima
(FIN-2)
2
Sami Mantymaa
Kipina Basket
(FIN-2)
1
Jari Mantymaa
Kipina Basket
(FIN-2)
1
Joel Mantynen
Kouvot Akatemia
(FIN-2)
2
Santeri Mantynen
Aanekosken Huima
(FIN-2)
1
Kyrylo Marchenko
Bisons Loimaa
(FIN-2)
1
Sami Marouf
Kipina Basket
(FIN-2)
1
Wayne Martin
Helsinki Seagulls
(FIN-1)
1
Rasmus Marttinen
Bisons Loimaa
(FIN-2)
2
Kalle Mattila
Raiders Basket
(FIN-2)
1
Travis McConico
Tapiolan Honka
(FIN-2)
1
Kendale McCullum
Helsinki Seagulls
(FIN-1)
1
Dennis McKinney
Oulu Basketball
(FIN-2)
1
Freddie McSwain
Bisons Loimaa
(FIN-2)
1
Isaac Meewella
Oulu Basketball
(FIN-2)
1
Matti Meldo
Pyrintö Akatemia A
(FIN-2)
2
Henri Mennander
Helsingin NMKY
(FIN-2)
4
Nicolas Meyer
Torpan Pojat
(FIN-2)
2
Alvar Michelsen
Torpan Pojat
(FIN-2)
6
Edgard Mombilo
Kouvot Akatemia
(FIN-2)
1
Eino Montin
Jyvaskyla Academy
(FIN-2)
3
Aaron Montonen
Pyrintö Akatemia A
(FIN-2)
1
Erik Muhonen
HBA-Marsky
(FIN-2)
3
Markus Muilu
Jyvaskyla Academy
(FIN-2)
1
Oskari Nakari
Munkkiniemen Kisapojat
(FIN-2)
1
Zach Naylor
Aanekosken Huima
(FIN-2)
1
Eemeli Niemi
Pyrintö Akatemia A
(FIN-2)
1
Leo Nordberg
Torpan Pojat
(FIN-2)
Munkkiniemen Kisapojat
(FIN-2)
3
Mika Nuolivirta
Pyrintö Akatemia A
(FIN-2)
2
Matti Nuutinen
Ura Basket
(FIN-1)
1
Matias Ojala
Raiders Basket
(FIN-2)
1
Eino Pallijeff
HBA-Marsky
(FIN-2)
1
Mikael Parpala
Raiders Basket
(FIN-2)
2
Chris Paul
Kipina Basket
(FIN-2)
2
Vernon Payne
Tapiolan Honka
(FIN-2)
1
Olli Pelkonen
Torpan Pojat
(FIN-2)
1
Alvar Peltoniemi
Tapiolan Honka
(FIN-2)
1
Jordan Perkins
Raiders Basket
(FIN-2)
1
Aapo Pietilainen
Helsingin NMKY
(FIN-2)
2
Tomas Pihlajamaki
Pyrintö Akatemia A
(FIN-2)
2
Arttu Pitkanen
Pyrintö Akatemia A
(FIN-2)
3
Joni Pohjonen
Aanekosken Huima
(FIN-2)
1
Kostiantyn Prokopenko
Pyrintö Akatemia A
(FIN-2)
1
Karo Puittinen
Pyrintö Akatemia A
(FIN-2)
Aanekosken Huima
(FIN-2)
4
Timi Puittinen
Turun NMKY
(FIN-2)
Aanekosken Huima
(FIN-2)
2
Jori Pukkila
Pyrintö Akatemia A
(FIN-2)
2
Pyry Rainamaa
Torpan Pojat
(FIN-2)
1
Johannes Rainto
Oulu Basketball
(FIN-2)
3
Otto Raisanen
Raiders Basket
(FIN-2)
2
Daniel Rantapaju
Turun NMKY
(FIN-2)
Kouvot Akatemia
(FIN-2)
2
Markus Rautasalo
Munkkiniemen Kisapojat
(FIN-2)
2
Saku Repo
Bisons Loimaa
(FIN-2)
1
Caleb Richey
Torpan Pojat
(FIN-2)
1
Matias Rissanen
Tapiolan Honka
(FIN-2)
1
Jordan Roberts
Bisons Loimaa
(FIN-2)
2
Jimi Romppanen
Kipina Basket
(FIN-2)
1
Thomas Ronnholm
Helsingin NMKY
(FIN-2)
2
Louis Rucklin
Bisons Loimaa
(FIN-2)
2
Semi Saari
Raiders Basket
(FIN-2)
Jyvaskyla Academy
(FIN-2)
3
Eero Sahlberg
Torpan Pojat
(FIN-2)
6
Sami Salmenkivi
Kipina Basket
(FIN-2)
2
Eemeli Salmi
Kouvot Akatemia
(FIN-2)
3
Juuso Salmi
Jyvaskyla Academy
(FIN-2)
2
Mikael Sandberg
Torpan Pojat
(FIN-2)
1
Daniel Saranen
Munkkiniemen Kisapojat
(FIN-2)
2
Elias Sarkka
Jyvaskyla Academy
(FIN-2)
2
Mikko Savolainen
Helsingin NMKY
(FIN-2)
2
Oskari Savolainen
Kipina Basket
(FIN-2)
1
Ilkka Sirola
Torpan Pojat
(FIN-2)
6
Eldar Skamo
Torpan Pojat
(FIN-2)
4
Emil Skytta
Helsingin NMKY
(FIN-2)
2
Toni Soininen
Raiders Basket
(FIN-2)
1
Gleb Sokolov
Aanekosken Huima
(FIN-2)
2
Alexandros Spyridonidis
Bisons Loimaa
(FIN-2)
1
Teemu Sulonen
Ura Basket
(FIN-1)
1
Matias Suomi
Turun NMKY
(FIN-2)
1
Olavi Suutela
HBA-Marsky
(FIN-2)
2
Aapeli Syrjamaki
Kouvot Akatemia
(FIN-2)
Bisons Loimaa
(FIN-2)
4
Aaro Taatila
Bisons Loimaa
(FIN-2)
1
Sami Tahvanainen
Bisons Loimaa
(FIN-2)
Helsinki Seagulls
(FIN-1)
Helsingin NMKY
(FIN-2)
4
Leevi-Matias Taimela
Helsingin NMKY
(FIN-2)
2
Joonas Timonen
Munkkiniemen Kisapojat
(FIN-2)
2
Petrus Tofferi
Helsingin NMKY
(FIN-2)
2
Ville Tolonen
HBA-Marsky
(FIN-2)
1
Arsene Towa
Helsingin NMKY
(FIN-2)
2
Jelani Towa
HBA-Marsky
(FIN-2)
2
Porter Troupe
Helsinki Seagulls
(FIN-1)
1
Joona Tuomala
Ura Basket
(FIN-1)
1
Lauri Tuomela
Turun NMKY
(FIN-2)
1
Eepi Tuononen
Raiders Basket
(FIN-2)
1
Roope Tuovila
Tapiolan Honka
(FIN-2)
1
Sakari Turklin
Kouvot Akatemia
(FIN-2)
3
Morris Ugusuk
HBA-Marsky
(FIN-2)
2
Elmo Uitto
Torpan Pojat
(FIN-2)
Raiders Basket
(FIN-2)
2
Emil Uotila
Munkkiniemen Kisapojat
(FIN-2)
1
Luukas Vaara
HBA-Marsky
(FIN-2)
1
Viljami Valkama
Oulu Basketball
(FIN-2)
3
Eeti Varis
Kipina Basket
(FIN-2)
2
Viljami Vartiainen
HBA-Marsky
(FIN-2)
3
Jesse Viita
Raiders Basket
(FIN-2)
1
Jimi Viita
Raiders Basket
(FIN-2)
2
Eetu Villa
Jyvaskyla Academy
(FIN-2)
1
Ville Virtaharju
Jyvaskyla Academy
(FIN-2)
Kipina Basket
(FIN-2)
6
Roni Vuori
Helsingin NMKY
(FIN-2)
HBA-Marsky
(FIN-2)
5
Atte Vuoristo
Helsingin NMKY
(FIN-2)
2
Khalyl Waters
Oulu Basketball
(FIN-2)
1
Erik Waxlax
Helsingin NMKY
(FIN-2)
Helsinki Seagulls
(FIN-1)
6
Javan White
Ura Basket
(FIN-1)
1
Joshua Wilchcombe
Raiders Basket
(FIN-2)
1
Kion Williams
Pyrintö Akatemia A
(FIN-2)
4
Jeameril Wilson
Oulu Basketball
(FIN-2)
1
Ville Wuorenjuuri
Torpan Pojat
(FIN-2)
2
Eemeli Yalaho
Jyvaskyla Academy
(FIN-2)
2