All Leagues
NBA
WNBA
Olympic games
NCAA
Euro League
Australia NBL
China CBA
Japan B1 League
Liga Endesa
Betclic Elite
Log in
Sign up
EN
EN
FR
ES
IT
Find a player / a team
Finland
Finland - 1st Division (A)
Teams
Torpan Pojat
Nicolas Meyer
Nicolas
Meyer
Opponents
Jan 1, 1989 (35 years old)
French
1m95 / 6-5
C
Profile
Games
Totals
Splits
Records
Teammates
Opponents
Embed
Embed this player
×
Add this player to your website by copying the code below
<script src="https://widgets.proballers.com/dist/player-player-unit-widget-v1.0.js"></script><script>window.addEventListener("load", (event) => { PbPlayerPlayerUnitWidget.render() })</script><div class="proballers-widget" data-proballers-player-id="182988" data-proballers-locale="en" data-proballers-base-url="https://widgets.proballers.com"><a href="https://www.proballers.com/" target="_blank" rel="noreferrer">See stats on Proballers</a></div>
Nicolas Meyer has faced 259 opponents throughout his career
Player
Team(s)
Games
Mikael Aalto
Turun NMKY
(FIN-2)
5
Lasse Aavamaki
Lappeenrannan NMKY
(FIN-2)
1
Samatar Abokar
PuHu Juniorit
(FIN-2)
Oulu Basketball
(FIN-2)
2
Guled Abokar
Tapiolan Honka
(FIN-2)
1
Niki Ahola
PuHu Juniorit
(FIN-2)
1
Antti Ahonen
Raholan Pyrkiva
(FIN-2)
2
Saku Ahonen
PeU-Basket
(FIN-2)
1
Roni Ahvenjarvi
Pyrintö Akatemia B
(FIN-2)
Pyrintö Akatemia A
(FIN-2)
4
Lauri Andersson
Tapiolan Honka
(FIN-2)
1
Tuomo Antikainen
Munkkiniemen Kisapojat
(FIN-2)
2
Juha Anttila
Helsingin NMKY
(FIN-2)
2
Elmeri Aulasuo
Bisons Loimaa
(FIN-2)
1
Veeti Auvinen
Raiders Basket
(FIN-2)
1
Robin Avist
Munkkiniemen Kisapojat
(FIN-2)
2
Gezim Bajrami
Pyrintö Akatemia B
(FIN-2)
1
Manuel Barnes
Turun NMKY
(FIN-2)
2
Jaakko Bjork
Jyvaskylan Weikot
(FIN-2)
1
Hugo Boman
Raholan Pyrkiva
(FIN-2)
1
Henry Boyd
Jyvaskyla Academy
(FIN-2)
2
Jalen Canty
Bisons Loimaa
(FIN-2)
5
Chrysostom Chukwuma
Jyvaskyla Academy
(FIN-2)
2
Trenton Clayton
Aanekosken Huima
(FIN-2)
1
Aubrey Conerly
Lappeenrannan NMKY
(FIN-2)
1
Pyry Dementjeff
Pyrintö Akatemia B
(FIN-2)
Pyrintö Akatemia A
(FIN-2)
2
Elias Diaz Suomela
Turun NMKY
(FIN-2)
3
Timur Emaldynov
PeU-Basket
(FIN-2)
1
Elmo Erakangas
Munkkiniemen Kisapojat
(FIN-2)
2
Ossi Eskola
Raiders Basket
(FIN-2)
2
Jussi Eskola
Oulu Basketball
(FIN-2)
2
Thomas Exaucia
HBA-Marsky
(FIN-2)
2
Leo Fajardo
Espoo Basket Team
(FIN-2)
1
Tuomas Flinck
Jyvaskyla Academy
(FIN-2)
2
Joona Forsstrom
Ura Basket II
(FIN-2)
1
Matthew Gibson
Bisons Loimaa
(FIN-2)
1
Edvard Gullichsen
Ura Basket II
(FIN-2)
1
Vaino Haajanen
Karkkila
(FIN-2)
1
Aku Haikonen
Bisons Loimaa
(FIN-2)
5
Kasperi Hakkinen
Aanekosken Huima
(FIN-2)
1
Roni Halikko
Aanekosken Huima
(FIN-2)
1
Robert Hall
PuHu Juniorit
(FIN-2)
1
Topi Halme
Tapiolan Honka
(FIN-2)
1
Lauri Hanninen
Ura Basket II
(FIN-2)
1
Elmeri Hannukainen
Aanekosken Huima
(FIN-2)
1
Teemu Hartikainen
Espoo Basket Team
(FIN-2)
1
Lauri Hattula
Pyrintö Akatemia B
(FIN-2)
1
Tuomas Heikkila
Turun NMKY
(FIN-2)
3
Vesa Heinonen
Bisons Loimaa
(FIN-2)
5
Oskar Heir
Espoo Basket Team
(FIN-2)
2
Antti Heiskanen
Espoo Basket Team
(FIN-2)
2
Veeti Helakorpi
Kouvot Akatemia
(FIN-2)
2
Matias Hendolin
Ura Basket II
(FIN-2)
1
Juho-Matti Henttonen
Bisons Loimaa
(FIN-2)
5
Juho Hietanen
Raiders Basket
(FIN-2)
1
Jaycee Hillsman
Oulu Basketball
(FIN-2)
2
Elo Hiltunen
Espoo Basket Team
(FIN-2)
HBA-Marsky
(FIN-2)
2
Sami Himberg
PeU-Basket
(FIN-2)
1
Eemeli Hollo
Bisons Loimaa
(FIN-2)
5
Toni Honka
Hyvinkaan Ponteva
(FIN-2)
1
Lauri Honkanen
Pyrintö Akatemia B
(FIN-2)
1
Niko Huoponen
PeU-Basket
(FIN-2)
1
Lauri Hynonen
Tapiolan Honka
(FIN-2)
2
Markus Hyytiainen
Tapiolan Honka
(FIN-2)
1
Jordan Jacks
Raiders Basket
(FIN-2)
2
Jon Jalamo
Ura Basket II
(FIN-2)
1
Veeti Jamsen
Aanekosken Huima
(FIN-2)
1
Topias Jokela
Tapiolan Honka
(FIN-2)
2
Jesse Junnila
Pyrintö Akatemia B
(FIN-2)
1
Niki Juntunen
Hyvinkaan Ponteva
(FIN-2)
1
Benjamin Kahkonen
PuHu Juniorit
(FIN-2)
1
Kalle Kalin
Kouvot Akatemia
(FIN-2)
3
Ilmari Kallio
Oulu Basketball
(FIN-2)
1
Eino Kandelin
Raholan Pyrkiva
(FIN-2)
1
Oliver Kanden
Bisons Loimaa
(FIN-2)
3
Anton Kankaanpaa
Turun NMKY
(FIN-2)
5
Pyry Kantomaa
Jyvaskylan Weikot
(FIN-2)
1
Roope Karhunen
Munkkiniemen Kisapojat
(FIN-2)
2
Niilo Karkkainen
Jyvaskyla Academy
(FIN-2)
2
Markus Kataja
Espoo Basket Team
(FIN-2)
Helsingin NMKY
(FIN-2)
3
Nikolas Kataja
Helsingin NMKY
(FIN-2)
2
Severi Kaukiainen
Kouvot Akatemia
(FIN-2)
5
Mete Kaya
Jyvaskylan Weikot
(FIN-2)
1
Santtu Keinonen
Oulu Basketball
(FIN-2)
1
Ilkka Keski-Saari
Raholan Pyrkiva
(FIN-2)
2
Janne Ketola
Hyvinkaan Ponteva
(FIN-2)
1
Aappo Kilpelainen
Oulu Basketball
(FIN-2)
1
Roope Kinnunen
Espoo Basket Team
(FIN-2)
2
Kalle Kinnunen
Lappeenrannan NMKY
(FIN-2)
1
Teemu Kinnunen
Raiders Basket
(FIN-2)
2
Elmeri Kivimaki
Karkkila
(FIN-2)
1
Teemu Knihtinen
Kouvot Akatemia
(FIN-2)
2
Ville Koivisto
Raholan Pyrkiva
(FIN-2)
1
Miika Koivisto
Ura Basket II
(FIN-2)
1
Tatu Koivunen
Aanekosken Huima
(FIN-2)
1
Kalle Koivunen
Jyvaskyla Academy
(FIN-2)
2
Emil Komusaari
Tapiolan Honka
(FIN-2)
2
Riku Korhonen
Tapiolan Honka
(FIN-2)
2
Saku Korhonen
Tapiolan Honka
(FIN-2)
1
Aarni Korkiatupa
HBA-Marsky
(FIN-2)
2
Karri Kortemaa
Munkkiniemen Kisapojat
(FIN-2)
1
Miro Koskela
Oulu Basketball
(FIN-2)
2
Johan Kotavuo
Turun NMKY
(FIN-2)
5
Teemu Kristeri
Kouvot Akatemia
(FIN-2)
5
Arttu Kukkonen
Raholan Pyrkiva
(FIN-2)
2
Arttu Kumpulainen
Helsingin NMKY
(FIN-2)
1
Alen Kuran
Munkkiniemen Kisapojat
(FIN-2)
2
Tiitus Kuukkanen
Jyvaskyla Academy
(FIN-2)
Aanekosken Huima
(FIN-2)
3
Aku-Petteri Kuusinen
Jyvaskylan Weikot
(FIN-2)
1
Sakari Laakso
Helsingin NMKY
(FIN-2)
1
Eemeli Laaksonen
Karkkila
(FIN-2)
1
Aamos Laavainen
Tapiolan Honka
(FIN-2)
2
Elias Lahdensuu
Raiders Basket
(FIN-2)
2
Mirko Lahteenmaki
Pyrintö Akatemia B
(FIN-2)
1
Atte Lahteenmaki
Ura Basket II
(FIN-2)
1
Touko Lahti
Jyvaskylan Weikot
(FIN-2)
1
Semi Laine
Turun NMKY
(FIN-2)
5
Jesper Laisaari
Raiders Basket
(FIN-2)
1
Eetu Laitinen
Pyrintö Akatemia B
(FIN-2)
1
Heikki Lamberg
Tapiolan Honka
(FIN-2)
1
Joona Lasarov
Aanekosken Huima
(FIN-2)
1
Antti Laukkanen
Espoo Basket Team
(FIN-2)
1
Arttu Lecklin
Karkkila
(FIN-2)
1
Tatu Lehtisyrja
Espoo Basket Team
(FIN-2)
1
Eero Lehtonen
Pyrintö Akatemia A
(FIN-2)
2
Elmo Lehtonen
Raiders Basket
(FIN-2)
1
Valtteri Leino
Kouvot Akatemia
(FIN-2)
5
Toni Lemmetyinen
Tapiolan Honka
(FIN-2)
1
Daniel Lepisto
Oulu Basketball
(FIN-2)
1
Valtteri Leppanen
Pyrintö Akatemia A
(FIN-2)
1
Elias Leskinen
HBA-Marsky
(FIN-2)
2
Sebastian Lindberg
HBA-Marsky
(FIN-2)
2
Oliver Lindgren
Hyvinkaan Ponteva
(FIN-2)
1
Taneli Lindstrom
PeU-Basket
(FIN-2)
1
Miro Little
HBA-Marsky
(FIN-2)
2
Aleksi Liukko
Jyvaskyla Academy
(FIN-2)
1
Valtteri Liukko
Raiders Basket
(FIN-2)
1
Tommi Luojus
Jyvaskyla Academy
(FIN-2)
Pyrintö Akatemia B
(FIN-2)
3
Jere Luoma
Turun NMKY
(FIN-2)
5
Joonas Makkonen
Aanekosken Huima
(FIN-2)
1
Joel Mantynen
Kouvot Akatemia
(FIN-2)
2
Sami Marouf
Espoo Basket Team
(FIN-2)
2
Rasmus Marttinen
Bisons Loimaa
(FIN-2)
5
Angel Mavrodiev
Raholan Pyrkiva
(FIN-2)
1
Freddie McSwain
Bisons Loimaa
(FIN-2)
4
Isaac Meewella
Oulu Basketball
(FIN-2)
1
Matti Meldo
Pyrintö Akatemia A
(FIN-2)
2
Henri Mennander
Helsingin NMKY
(FIN-2)
2
Kai Mitchell
Oulu Basketball
(FIN-2)
1
Yonis Mohamed
PuHu Juniorit
(FIN-2)
1
Mahmoud Mohamed
PuHu Juniorit
(FIN-2)
1
Jussi Moilanen
Lappeenrannan NMKY
(FIN-2)
1
Nikolas Moiseev
Hyvinkaan Ponteva
(FIN-2)
1
Erik Muhonen
HBA-Marsky
(FIN-2)
1
Samppa Mutila
Ura Basket II
(FIN-2)
1
Kasperi Nareharju
PeU-Basket
(FIN-2)
1
Leevi Neste
Hyvinkaan Ponteva
(FIN-2)
1
Jesse Niemi
Raholan Pyrkiva
(FIN-2)
2
Anssi Niemi
Raholan Pyrkiva
(FIN-2)
2
Oskari Niemi
Raiders Basket
(FIN-2)
1
Markus Niemi
Raiders Basket
(FIN-2)
1
Akseli Nieminen
Karkkila
(FIN-2)
1
Tom Niiranen
Munkkiniemen Kisapojat
(FIN-2)
1
Timo Niitynpera
PeU-Basket
(FIN-2)
1
Leo Nordberg
Munkkiniemen Kisapojat
(FIN-2)
2
Wille Nordell
Jyvaskylan Weikot
(FIN-2)
1
Lauri Nordman
Pyrintö Akatemia B
(FIN-2)
2
Jan Novitsky
Munkkiniemen Kisapojat
(FIN-2)
2
Mika Nuolivirta
Pyrintö Akatemia A
(FIN-2)
2
Mikko Nurmi
Pyrintö Akatemia B
(FIN-2)
2
Ossi Nurmi
Espoo Basket Team
(FIN-2)
2
Matias Nyman
Karkkila
(FIN-2)
1
Vili Nyman
Kouvot Akatemia
(FIN-2)
5
Arttu-Kalle Ormala
PuHu Juniorit
(FIN-2)
1
Aake Paavilainen
Lappeenrannan NMKY
(FIN-2)
1
Eino Pallijeff
HBA-Marsky
(FIN-2)
1
Jani Parkkinen
Jyvaskylan Weikot
(FIN-2)
1
Mikael Parpala
Raiders Basket
(FIN-2)
2
Vernon Payne
Tapiolan Honka
(FIN-2)
2
Julius Pehkonen
Espoo Basket Team
(FIN-2)
2
Olli Pelkonen
Tapiolan Honka
(FIN-2)
1
Paolo Petrie
PuHu Juniorit
(FIN-2)
1
Simo Peuraniemi
Raholan Pyrkiva
(FIN-2)
2
Aapo Pietilainen
Helsingin NMKY
(FIN-2)
1
Tomas Pihlajamaki
Pyrintö Akatemia A
(FIN-2)
1
Robin Pihlstrom
Espoo Basket Team
(FIN-2)
1
Arttu Pitkanen
Pyrintö Akatemia A
(FIN-2)
1
Aatu Pollanen
Pyrintö Akatemia B
(FIN-2)
1
Elmeri Porvari
Lappeenrannan NMKY
(FIN-2)
1
Patrik Poutiainen
PeU-Basket
(FIN-2)
1
Karo Puittinen
Pyrintö Akatemia A
(FIN-2)
Jyvaskylan Weikot
(FIN-2)
3
Timi Puittinen
Turun NMKY
(FIN-2)
5
Jori Pukkila
Pyrintö Akatemia A
(FIN-2)
1
Pekka Puustinen
Hyvinkaan Ponteva
(FIN-2)
1
Johannes Rainto
Oulu Basketball
(FIN-2)
1
Otto Raisanen
Raiders Basket
(FIN-2)
2
Oskari Rantala
PuHu Juniorit
(FIN-2)
1
Daniel Rantapaju
Turun NMKY
(FIN-2)
5
Markus Rautasalo
Munkkiniemen Kisapojat
(FIN-2)
2
Oskari Raute
PeU-Basket
(FIN-2)
1
Sampo Reinikainen
Karkkila
(FIN-2)
1
Saku Repo
Bisons Loimaa
(FIN-2)
1
Elias Reponen
Lappeenrannan NMKY
(FIN-2)
1
Caleb Richey
Karkkila
(FIN-2)
1
Teemu Ritanotko
Ura Basket II
(FIN-2)
1
Thomas Ronnholm
PuHu Juniorit
(FIN-2)
1
Miro Salmela
Karkkila
(FIN-2)
1
Eemeli Salmi
Kouvot Akatemia
(FIN-2)
4
Max Salonen
PuHu Juniorit
(FIN-2)
1
Janne Sarja
Raholan Pyrkiva
(FIN-2)
2
Elmeri Saurus
Hyvinkaan Ponteva
(FIN-2)
1
Jussi Savolainen
PeU-Basket
(FIN-2)
1
Anton Savolainen
Lappeenrannan NMKY
(FIN-2)
1
Mikko Savolainen
Helsingin NMKY
(FIN-2)
2
Artem Shchepkin
Raholan Pyrkiva
(FIN-2)
2
Daniel Siirama
Espoo Basket Team
(FIN-2)
1
Emil Skytta
Helsingin NMKY
(FIN-2)
1
Gleb Sokolov
Lappeenrannan NMKY
(FIN-2)
1
Alexandros Spyridonidis
Bisons Loimaa
(FIN-2)
5
Oscar Storgard
Kouvot Akatemia
(FIN-2)
5
Kevin Straih
Hyvinkaan Ponteva
(FIN-2)
1
Tuomas Sukanen
Pyrintö Akatemia B
(FIN-2)
1
Matias Suomi
Turun NMKY
(FIN-2)
1
Aapeli Syrjamaki
Kouvot Akatemia
(FIN-2)
2
Sami Tahvanainen
Helsingin NMKY
(FIN-2)
2
Janne Taskinen
Oulu Basketball
(FIN-2)
2
Valtteri Taussi
Pyrintö Akatemia B
(FIN-2)
1
Trenton Thompson
PeU-Basket
(FIN-2)
1
Lauri Tiainen
Raholan Pyrkiva
(FIN-2)
2
Joonas Timonen
Munkkiniemen Kisapojat
(FIN-2)
2
Ville Tolonen
HBA-Marsky
(FIN-2)
2
Arsene Towa
Helsingin NMKY
(FIN-2)
2
Lauri Tuomela
Turun NMKY
(FIN-2)
5
Iiro Tuomi
HBA-Marsky
(FIN-2)
1
Eepi Tuononen
Raiders Basket
(FIN-2)
1
Roope Tuovila
Tapiolan Honka
(FIN-2)
1
Sakari Turklin
Kouvot Akatemia
(FIN-2)
1
Luukas Vaara
HBA-Marsky
(FIN-2)
1
Viljami Valkama
Oulu Basketball
(FIN-2)
1
Atte Valtonen
Lappeenrannan NMKY
(FIN-2)
1
Samuel Valtonen
Bisons Loimaa
(FIN-2)
1
Kevin Van Dessel
Espoo Basket Team
(FIN-2)
2
Viljami Vartiainen
HBA-Marsky
(FIN-2)
2
Sampo Vekkila
Raholan Pyrkiva
(FIN-2)
1
Niko Vigelius
Karkkila
(FIN-2)
1
Jesse Viita
Raiders Basket
(FIN-2)
1
Markus Viitanen
Pyrintö Akatemia B
(FIN-2)
2
Eetu Villa
Jyvaskyla Academy
(FIN-2)
2
Ville Villgren
Pyrintö Akatemia B
(FIN-2)
1
Tuomas Virolainen
Jyvaskylan Weikot
(FIN-2)
1
Ville Virtaharju
Jyvaskyla Academy
(FIN-2)
Jyvaskylan Weikot
(FIN-2)
3
Mikko Visakko
PuHu Juniorit
(FIN-2)
1
Roni Vuori
HBA-Marsky
(FIN-2)
2
Atte Vuoristo
Helsingin NMKY
(FIN-2)
1
Erik Waxlax
Helsingin NMKY
(FIN-2)
2
Joshua Wilchcombe
Raiders Basket
(FIN-2)
2
Sean Williams
Ura Basket II
(FIN-2)
1
Kion Williams
Pyrintö Akatemia A
(FIN-2)
2
Ville Wuorenjuuri
Tapiolan Honka
(FIN-2)
1
Eemeli Yalaho
Jyvaskylan Weikot
(FIN-2)
Jyvaskyla Academy
(FIN-2)
2
Akseli Ylipeltola
Jyvaskylan Weikot
(FIN-2)
1