All Leagues
NBA
WNBA
Olympic games
NCAA
Euro League
Australia NBL
China CBA
Japan B1 League
Liga Endesa
Betclic Elite
Log in
Sign up
EN
EN
FR
ES
IT
Find a player / a team
Finland
Finland - 1st Division (A)
Teams
Tapiolan Honka
Atte Vuoristo
Atte
Vuoristo
Opponents
Jan 1, 2001 (23 years old)
Finnish
1m92 / 6-4
SF
Profile
Games
Totals
Splits
Records
Teammates
Opponents
Embed
Embed this player
×
Add this player to your website by copying the code below
<script src="https://widgets.proballers.com/dist/player-player-unit-widget-v1.0.js"></script><script>window.addEventListener("load", (event) => { PbPlayerPlayerUnitWidget.render() })</script><div class="proballers-widget" data-proballers-player-id="182906" data-proballers-locale="en" data-proballers-base-url="https://widgets.proballers.com"><a href="https://www.proballers.com/" target="_blank" rel="noreferrer">See stats on Proballers</a></div>
Atte Vuoristo has faced 272 opponents throughout his career
Player
Team(s)
Games
Mikael Aalto
Turun NMKY
(FIN-2)
2
Elmeri Abbey
Jyvaskyla Academy
(FIN-2)
2
Samatar Abokar
Jyvaskyla Academy
(FIN-2)
1
Samu Adler
HBA-Marsky
(FIN-2)
1
Alexander Aglassinger
Jyvaskyla Academy
(FIN-2)
1
Aleksanteri Ahola
Raiders Basket
(FIN-2)
1
Roni Ahvenjarvi
Pyrintö Akatemia A
(FIN-2)
1
Joona Airenne
Turun NMKY
(FIN-2)
2
Julius Ansamaa
HBA-Marsky
(FIN-2)
1
Tuomo Antikainen
Munkkiniemen Kisapojat
(FIN-2)
1
Elmeri Aulasuo
Bisons Loimaa
(FIN-2)
1
Veeti Auvinen
Raiders Basket
(FIN-2)
3
Robin Avist
Torpan Pojat
(FIN-2)
Munkkiniemen Kisapojat
(FIN-2)
3
Gezim Bajrami
HBA-Marsky
(FIN-2)
1
Manuel Barnes
Turun NMKY
(FIN-2)
1
Dedrick Basile
Oulu Basketball
(FIN-2)
1
Christian Blomfelt
HBA-Marsky
(FIN-2)
1
Panu Blomgren
Jyvaskyla Academy
(FIN-2)
1
Henry Boyd
Jyvaskyla Academy
(FIN-2)
1
Lauri Brederholm
Torpan Pojat
(FIN-2)
1
Julius Brooks
Raiders Basket
(FIN-2)
1
Justin Brown
Oulu Basketball
(FIN-2)
1
Roni Byman
Oulu Basketball
(FIN-2)
1
Eren Caglar
Tapiolan Honka
(FIN-2)
1
Jalen Canty
Bisons Loimaa
(FIN-2)
3
Eric Chime
HBA-Marsky
(FIN-2)
1
Chrysostom Chukwuma
Jyvaskyla Academy
(FIN-2)
1
Rokas Civilis
Jyvaskyla Academy
(FIN-2)
1
Benjamin College
Kipina Basket
(FIN-2)
1
Elias Diaz Suomela
Turun NMKY
(FIN-2)
1
Matias Diaz Suomela
Turun NMKY
(FIN-2)
2
Reggie Dillard
Raiders Basket
(FIN-2)
1
Tuomas Ebeling
Torpan Pojat
(FIN-2)
1
Leo Eklund
Helsingin NMKY
(FIN-2)
1
Elmo Erakangas
Munkkiniemen Kisapojat
(FIN-2)
1
Emil Eskelinen
Pyrintö Akatemia A
(FIN-2)
1
Ossi Eskola
Raiders Basket
(FIN-2)
Pyrintö Akatemia A
(FIN-2)
5
Jussi Eskola
Oulu Basketball
(FIN-2)
1
Thomas Exaucia
HBA-Marsky
(FIN-2)
2
Federiko Federiko
Torpan Pojat
(FIN-2)
1
Okku Federiko
HBA-Marsky
(FIN-2)
1
Roope Filtness
Jyvaskyla Academy
(FIN-2)
2
Tuomas Flinck
Jyvaskyla Academy
(FIN-2)
Pyrintö Akatemia A
(FIN-2)
4
Arnold Fripp
Forssan Koripojat
(FIN-2)
1
Matthew Gibson
Bisons Loimaa
(FIN-2)
2
Aku Haikonen
Bisons Loimaa
(FIN-2)
Forssan Koripojat
(FIN-2)
Turun NMKY
(FIN-2)
5
Mohomed Ali Haji
Forssan Koripojat
(FIN-2)
1
Kasperi Hakkinen
Aanekosken Huima
(FIN-2)
1
Matias Haliseva
HBA-Marsky
(FIN-2)
1
Topi Halme
Torpan Pojat
(FIN-2)
Tapiolan Honka
(FIN-2)
5
Thomas Hamilton
Torpan Pojat
(FIN-2)
1
Ville Hanninen
Turun NMKY
(FIN-2)
1
Eerik Harju
Pyrintö Akatemia A
(FIN-2)
1
Devin Harris
Oulu Basketball
(FIN-2)
1
Tuukka Harsila
HBA-Marsky
(FIN-2)
1
Akseli Hartikainen
Torpan Pojat
(FIN-2)
Tapiolan Honka
(FIN-2)
2
Vili Hautala
Oulu Basketball
(FIN-2)
1
Tuomas Heikkila
Turun NMKY
(FIN-2)
Pyrintö Akatemia A
(FIN-2)
2
Vesa Heinonen
Bisons Loimaa
(FIN-2)
3
Juho-Matti Henttonen
Bisons Loimaa
(FIN-2)
4
Lenni Hervola
Helsingin NMKY
(FIN-2)
1
Deshone Hicks
Raiders Basket
(FIN-2)
1
Juho Hietanen
Raiders Basket
(FIN-2)
2
Jaycee Hillsman
Oulu Basketball
(FIN-2)
2
Elo Hiltunen
HBA-Marsky
(FIN-2)
2
Emil Hirvonen
HBA-Marsky
(FIN-2)
1
Eemeli Hollo
Bisons Loimaa
(FIN-2)
3
Lauri Hynonen
Tapiolan Honka
(FIN-2)
2
Veeti Hytonen
Turun NMKY
(FIN-2)
2
Eetu Hytonen
Turun NMKY
(FIN-2)
1
Markus Hyytiainen
Tapiolan Honka
(FIN-2)
1
Johan Immonen
Kouvot Akatemia
(FIN-2)
1
Rasmus Jaatinen
Raiders Basket
(FIN-2)
1
Jordan Jacks
Raiders Basket
(FIN-2)
2
Alex Jamsen
Oulu Basketball
(FIN-2)
1
Veeti Jamsen
Aanekosken Huima
(FIN-2)
1
Lauri Jantti
Jyvaskyla Academy
(FIN-2)
Kipina Basket
(FIN-2)
2
Saku Jarvinen
Turun NMKY
(FIN-2)
1
Topias Jokela
Tapiolan Honka
(FIN-2)
1
Juhani Jokio
Raiders Basket
(FIN-2)
2
Lauri Joutsimo
Torpan Pojat
(FIN-2)
1
Kalle Kalin
Kouvot Akatemia
(FIN-2)
Aanekosken Huima
(FIN-2)
3
Oliver Kanden
Bisons Loimaa
(FIN-2)
Jyvaskyla Academy
(FIN-2)
2
Olli Kanerva
Raholan Pyrkiva
(FIN-2)
1
Anton Kankaanpaa
Turun NMKY
(FIN-2)
2
Pyry Kantomaa
Jyvaskyla Academy
(FIN-2)
Pyrintö Akatemia A
(FIN-2)
2
Ville Karhu
HBA-Marsky
(FIN-2)
1
Roope Karhunen
Munkkiniemen Kisapojat
(FIN-2)
1
Niilo Karkkainen
Jyvaskyla Academy
(FIN-2)
2
Matias Karlin
HBA-Marsky
(FIN-2)
1
Ville Karvonen
Bisons Loimaa
(FIN-2)
1
Nikolas Kataja
Helsingin NMKY
(FIN-2)
1
Juuso Kauppinen
Torpan Pojat
(FIN-2)
2
Aappo Kilpelainen
Oulu Basketball
(FIN-2)
2
Teemu Kinnunen
Raiders Basket
(FIN-2)
3
Daniel Koivisto
Turun NMKY
(FIN-2)
1
Ville Koivisto
Oulu Basketball
(FIN-2)
1
Kalle Koivunen
Jyvaskyla Academy
(FIN-2)
1
Miro Kollanen
Raholan Pyrkiva
(FIN-2)
1
Emil Komusaari
Tapiolan Honka
(FIN-2)
Turun NMKY
(FIN-2)
2
Kalle Koponen
Torpan Pojat
(FIN-2)
5
Riku Korhonen
Tapiolan Honka
(FIN-2)
2
Aarni Korkiatupa
HBA-Marsky
(FIN-2)
2
Karri Kortemaa
Munkkiniemen Kisapojat
(FIN-2)
1
Miro Koskela
Oulu Basketball
(FIN-2)
3
Kalle Koskinen
Helsingin NMKY
(FIN-2)
1
Johan Kotavuo
Turun NMKY
(FIN-2)
Forssan Koripojat
(FIN-2)
3
Teemu Kristeri
Kouvot Akatemia
(FIN-2)
Raiders Basket
(FIN-2)
3
Kalle Kuhalampi
HBA-Marsky
(FIN-2)
1
Arttu Kumpulainen
Helsingin NMKY
(FIN-2)
1
Tiitus Kuukkanen
Jyvaskyla Academy
(FIN-2)
1
Miki Kuusisto
Torpan Pojat
(FIN-2)
2
Lenni Laajala
Aanekosken Huima
(FIN-2)
1
Otso Laakkonen
Raiders Basket
(FIN-2)
1
Eemeli Laaksonen
Kipina Basket
(FIN-2)
1
Aamos Laavainen
Tapiolan Honka
(FIN-2)
1
Elias Lahdensuu
Raiders Basket
(FIN-2)
Forssan Koripojat
(FIN-2)
3
Tuomas Laine
Torpan Pojat
(FIN-2)
2
Semi Laine
Turun NMKY
(FIN-2)
1
Jesper Laisaari
Raiders Basket
(FIN-2)
1
Mirko Laitinen
Torpan Pojat
(FIN-2)
2
Heikki Lamberg
Tapiolan Honka
(FIN-2)
2
Markus Lammela
Bisons Loimaa
(FIN-2)
1
Jaakko Lammi
Jyvaskyla Academy
(FIN-2)
1
Eemeli Lampen
Raiders Basket
(FIN-2)
2
Joona Lasarov
Aanekosken Huima
(FIN-2)
1
Antti Lehtisaari
Pyrintö Akatemia A
(FIN-2)
1
Samuli Lehtonen
Kouvot Akatemia
(FIN-2)
1
Eero Lehtonen
Pyrintö Akatemia A
(FIN-2)
1
Eemeli Lehtonen
Kouvot Akatemia
(FIN-2)
1
Elmo Lehtonen
Raiders Basket
(FIN-2)
1
Valtteri Leino
Kouvot Akatemia
(FIN-2)
1
Toni Lemmetyinen
Tapiolan Honka
(FIN-2)
2
Elias Leskinen
HBA-Marsky
(FIN-2)
1
Isaiah Lewis
Aanekosken Huima
(FIN-2)
1
Sebastian Lindberg
HBA-Marsky
(FIN-2)
1
Rasmus Lindberg
HBA-Marsky
(FIN-2)
2
Miro Little
HBA-Marsky
(FIN-2)
3
Core'von Lott
Aanekosken Huima
(FIN-2)
1
Tommi Luojus
Pyrintö Akatemia A
(FIN-2)
Jyvaskyla Academy
(FIN-2)
2
Jere Luoma
Turun NMKY
(FIN-2)
Torpan Pojat
(FIN-2)
4
Eero Luoma
Raiders Basket
(FIN-2)
1
Akseli Makinen
Torpan Pojat
(FIN-2)
2
Santeri Makkonen
Torpan Pojat
(FIN-2)
2
Max Manninen
Tapiolan Honka
(FIN-2)
2
Niko Mantere
Turun NMKY
(FIN-2)
1
Sami Mantymaa
Kipina Basket
(FIN-2)
1
Joel Mantynen
Kouvot Akatemia
(FIN-2)
2
Santeri Mantynen
Aanekosken Huima
(FIN-2)
1
Rasmus Marttinen
Bisons Loimaa
(FIN-2)
3
Coryon Mason
Kipina Basket
(FIN-2)
1
Konsta Mastomaki
Forssan Koripojat
(FIN-2)
1
Kalle Mattila
Raiders Basket
(FIN-2)
1
Antti Mattila
Raiders Basket
(FIN-2)
1
Angel Mavrodiev
Raholan Pyrkiva
(FIN-2)
1
Travis McConico
Tapiolan Honka
(FIN-2)
1
Freddie McSwain
Bisons Loimaa
(FIN-2)
2
Isaac Meewella
Oulu Basketball
(FIN-2)
2
Matti Meldo
Pyrintö Akatemia A
(FIN-2)
1
Nicolas Meyer
Torpan Pojat
(FIN-2)
1
Alvar Michelsen
Torpan Pojat
(FIN-2)
5
Kai Mitchell
Oulu Basketball
(FIN-2)
2
Eino Montin
Oulu Basketball
(FIN-2)
3
Aaron Montonen
Pyrintö Akatemia A
(FIN-2)
1
Erik Muhonen
HBA-Marsky
(FIN-2)
3
Markus Muilu
Jyvaskyla Academy
(FIN-2)
1
Vaano Mustola
Torpan Pojat
(FIN-2)
1
Miio Mustonen
Raiders Basket
(FIN-2)
1
Samppa Mutila
Raholan Pyrkiva
(FIN-2)
1
Sauli Nappinen
Forssan Koripojat
(FIN-2)
1
Jesse Niemi
Raholan Pyrkiva
(FIN-2)
1
Jaakko Nieminen
Pyrintö Akatemia A
(FIN-2)
1
Onni Niinikoski
Aanekosken Huima
(FIN-2)
1
Veikko Niskanen
Raholan Pyrkiva
(FIN-2)
1
Leo Nordberg
Munkkiniemen Kisapojat
(FIN-2)
1
Wille Nordell
Turun NMKY
(FIN-2)
3
Jan Novitsky
Munkkiniemen Kisapojat
(FIN-2)
Turun NMKY
(FIN-2)
2
Mika Nuolivirta
Raholan Pyrkiva
(FIN-2)
1
Vili Nyman
Kouvot Akatemia
(FIN-2)
2
Benson Osayande
Raiders Basket
(FIN-2)
1
Evert Ovaska
HBA-Marsky
(FIN-2)
1
Eino Pallijeff
HBA-Marsky
(FIN-2)
Jyvaskyla Academy
(FIN-2)
4
Lauri Palola
Raiders Basket
(FIN-2)
1
De'Sean Parsons
Bisons Loimaa
(FIN-2)
1
Vernon Payne
Tapiolan Honka
(FIN-2)
2
Olli Pelkonen
Tapiolan Honka
(FIN-2)
2
Panu Peltokangas
Raholan Pyrkiva
(FIN-2)
1
Olli Peltola
Helsingin NMKY
(FIN-2)
1
Alvar Peltoniemi
Tapiolan Honka
(FIN-2)
3
Joonas Pentti
Pyrintö Akatemia A
(FIN-2)
1
Henri Permanto
Kouvot Akatemia
(FIN-2)
1
Arttu Pitkanen
Pyrintö Akatemia A
(FIN-2)
1
Oscar Pollari
Oulu Basketball
(FIN-2)
1
Timi Puittinen
Turun NMKY
(FIN-2)
1
Karo Puittinen
Raholan Pyrkiva
(FIN-2)
1
Elias Pura
Turun NMKY
(FIN-2)
2
Pyry Rainamaa
Torpan Pojat
(FIN-2)
1
Johannes Rainto
Oulu Basketball
(FIN-2)
1
Otto Raisanen
Raiders Basket
(FIN-2)
3
Aarni Raivio
Helsingin NMKY
(FIN-2)
1
Eino Raja-aho
Oulu Basketball
(FIN-2)
1
Pyry Rantanen
Turun NMKY
(FIN-2)
2
Daniel Rantapaju
Turun NMKY
(FIN-2)
1
Samuel Rantapaju
Turun NMKY
(FIN-2)
1
Kristian Rasinaho
Pyrintö Akatemia A
(FIN-2)
1
Markus Rautasalo
Torpan Pojat
(FIN-2)
Munkkiniemen Kisapojat
(FIN-2)
3
Saku Repo
Bisons Loimaa
(FIN-2)
2
Caleb Richey
Torpan Pojat
(FIN-2)
1
Matias Rissanen
Tapiolan Honka
(FIN-2)
2
Tarmo Rista
Raiders Basket
(FIN-2)
2
Santeri Roiko
Pyrintö Akatemia A
(FIN-2)
1
James Rojas
Kipina Basket
(FIN-2)
1
Semi Saari
Raiders Basket
(FIN-2)
Aanekosken Huima
(FIN-2)
3
Jonne Saarinen
Pyrintö Akatemia A
(FIN-2)
1
Eero Sahlberg
Torpan Pojat
(FIN-2)
2
Erik Sajantila
HBA-Marsky
(FIN-2)
1
Sami Salmenkivi
Kipina Basket
(FIN-2)
1
Eemeli Salmi
Kouvot Akatemia
(FIN-2)
1
Juuso Salmi
Jyvaskyla Academy
(FIN-2)
1
Esko Salonen
Bisons Loimaa
(FIN-2)
1
Daniel Saranen
Munkkiniemen Kisapojat
(FIN-2)
1
Elias Sarkka
Jyvaskyla Academy
(FIN-2)
1
Sheriff Sarr
Oulu Basketball
(FIN-2)
1
Toni Savino
Pyrintö Akatemia A
(FIN-2)
Raholan Pyrkiva
(FIN-2)
2
Oskari Savolainen
Kipina Basket
(FIN-2)
1
Lasse Sellman
Turun NMKY
(FIN-2)
1
Ilkka Sirola
Torpan Pojat
(FIN-2)
3
Eldar Skamo
Torpan Pojat
(FIN-2)
3
Toni Soininen
Oulu Basketball
(FIN-2)
1
Eetu Sosala
Helsingin NMKY
(FIN-2)
1
Alexandros Spyridonidis
Bisons Loimaa
(FIN-2)
3
Hugo Stepanoff
HBA-Marsky
(FIN-2)
1
Oscar Storgard
Kouvot Akatemia
(FIN-2)
1
James Suber
Kouvot Akatemia
(FIN-2)
1
Tuomas Sukanen
Pyrintö Akatemia A
(FIN-2)
1
Teemu Sulonen
Turun NMKY
(FIN-2)
1
Olavi Suutela
HBA-Marsky
(FIN-2)
1
Albatrit Syla
Raiders Basket
(FIN-2)
1
Aapeli Syrjamaki
Kouvot Akatemia
(FIN-2)
1
Leevi-Matias Taimela
Turun NMKY
(FIN-2)
1
Janne Taskinen
Oulu Basketball
(FIN-2)
2
Justin Taylor
Raiders Basket
(FIN-2)
2
Joonas Timonen
Munkkiniemen Kisapojat
(FIN-2)
1
Ilmari Toikkanen
Kouvot Akatemia
(FIN-2)
1
Viktor Toimela
Helsingin NMKY
(FIN-2)
1
Valtteri Toivanen
Helsingin NMKY
(FIN-2)
1
Ville Tolonen
HBA-Marsky
(FIN-2)
2
Anthony Townes
Oulu Basketball
(FIN-2)
1
Lauri Tuomela
Turun NMKY
(FIN-2)
2
Iiro Tuomi
HBA-Marsky
(FIN-2)
2
Eepi Tuononen
Raiders Basket
(FIN-2)
2
Jarmo Uecker
Kipina Basket
(FIN-2)
1
Elmo Uitto
Torpan Pojat
(FIN-2)
1
Ian Uwamungu
Aanekosken Huima
(FIN-2)
1
Luukas Vaara
HBA-Marsky
(FIN-2)
2
Viljami Valkama
Oulu Basketball
(FIN-2)
1
Viljami Vartiainen
HBA-Marsky
(FIN-2)
2
Jesse Viita
Raiders Basket
(FIN-2)
2
Jimi Viita
Raiders Basket
(FIN-2)
1
Eetu Villa
Jyvaskyla Academy
(FIN-2)
Helsingin NMKY
(FIN-2)
2
Ville Virtaharju
Jyvaskyla Academy
(FIN-2)
1
Verneri Virtanen
Turun NMKY
(FIN-2)
1
Franz Virtanen
Turun NMKY
(FIN-2)
1
Roni Vuori
Helsingin NMKY
(FIN-2)
1
Devin Whitfield
Tapiolan Honka
(FIN-2)
1
Joshua Wilchcombe
Raiders Basket
(FIN-2)
Bisons Loimaa
(FIN-2)
3
Kion Williams
Pyrintö Akatemia A
(FIN-2)
2
Isaac Williams
Forssan Koripojat
(FIN-2)
1
Jeameril Wilson
Oulu Basketball
(FIN-2)
1
Ville Wuorenjuuri
Tapiolan Honka
(FIN-2)
Torpan Pojat
(FIN-2)
Turun NMKY
(FIN-2)
5
Eemeli Yalaho
Jyvaskyla Academy
(FIN-2)
1
Hengtao Zhu
Oulu Basketball
(FIN-2)
1