All Leagues
NBA
WNBA
Olympic games
NCAA
Euro League
Australia NBL
China CBA
Japan B1 League
Liga Endesa
Betclic Elite
Log in
Sign up
EN
EN
FR
ES
IT
Find a player / a team
Italy
Italy - Serie B Girone A
Teams
Omegna
Giuliano Samoggia
Giuliano
Samoggia
Opponents
Sep 4, 1983 (40 years old)
Italian
1m98 / 6-6
SF
Profile
Games
Totals
Splits
Records
Teammates
Opponents
Embed
Embed this player
×
Add this player to your website by copying the code below
<script src="https://widgets.proballers.com/dist/player-player-unit-widget-v1.0.js"></script><script>window.addEventListener("load", (event) => { PbPlayerPlayerUnitWidget.render() })</script><div class="proballers-widget" data-proballers-player-id="176895" data-proballers-locale="en" data-proballers-base-url="https://widgets.proballers.com"><a href="https://www.proballers.com/" target="_blank" rel="noreferrer">See stats on Proballers</a></div>
Giuliano Samoggia has faced 180 opponents throughout his career
Player
Team(s)
Games
Andrea Ambrosetti
Valsesia
(ITA-3 A)
2
Luca Antonietti
S.Bernardo
(ITA-3 A)
2
Alessandro Antonini
Use Empoli
(ITA-3 A)
2
Alberto Apuzzo
San Miniato
(ITA-3 A)
1
Sophony Assui
Campus Varese
(ITA-3 A)
2
Patrick Avanzini
Vinavil-Cipir Rosmini
(ITA-3 A)
1
Riccardo Ballabio
Vinavil-Cipir Rosmini
(ITA-3 A)
2
Diego Banti
All Food Enic Firenze
(ITA-3 A)
2
Federico Barcarolo
Mamy.eu Oleggio
(ITA-3 A)
1
Matteo Bassi
ELAchem Vigevano 1955
(ITA-3 A)
1
Nicola Bastone
All Food Enic Firenze
(ITA-3 A)
2
Yuri Bazzano
Solbat Piombino
(ITA-3 A)
1
Paolo Bellia
Vinavil-Cipir Rosmini
(ITA-3 A)
2
Nicolo Benedusi
Riso Scotti Pavia
(ITA-3 A)
2
Alberto Benites
San Miniato
(ITA-3 A)
1
Daniele Benzoni
ELAchem Vigevano 1955
(ITA-3 A)
2
Simone Berti
All Food Enic Firenze
(ITA-3 A)
1
Edoardo Bertocchi
Mamy.eu Oleggio
(ITA-3 A)
2
Camillo Bianchi
Solbat Piombino
(ITA-3 A)
2
Federico Bianchi
La Sovrana Pulizie Siena
(ITA-3 A)
2
Andrea Bianco
Basket Cecina
(ITA-3 A)
1
Corrado Bianconi
All Food Enic Firenze
(ITA-3 A)
2
Duilio Birindelli
ELAchem Vigevano 1955
(ITA-3 A)
2
Pietro Bocconcelli
Sangiorgese
(ITA-3 A)
2
Alessio Bolis
Gema Montecatini
(ITA-3 A)
1
Matteo Botteghi
Use Empoli
(ITA-3 A)
1
Kevin Brigato
Valsesia
(ITA-3 A)
2
Lorenzo Bruno
Campus Varese
(ITA-3 A)
1
Armando Buldo
Vinavil-Cipir Rosmini
(ITA-3 A)
1
Riccardo Callara
S.Bernardo
(ITA-3 A)
1
Matteo Calugi
Use Empoli
(ITA-3 A)
1
Andrea Calzavara
Campus Varese
(ITA-3 A)
1
Stefano Capozio
San Miniato
(ITA-3 A)
1
Fabio Carone
Vinavil-Cipir Rosmini
(ITA-3 A)
1
Riccardo Caruso
Campus Varese
(ITA-3 A)
1
Giulio Casagrande
Blacks Faenza
(ITA-3)
3
Federico Casoni
La Sovrana Pulizie Siena
(ITA-3 A)
1
Stefano Cernivani
Valsesia
(ITA-3 A)
2
Gioacchino Chiappelli
Blacks Faenza
(ITA-3)
3
Ismael Ciano
San Miniato
(ITA-3 A)
1
Leonardo Cipriani
Gema Montecatini
(ITA-3 A)
1
Filippo Colli
S.Bernardo
(ITA-3 A)
2
Stefano Colombo
Sangiorgese
(ITA-3 A)
2
Mattia Coltro
S.Bernardo
(ITA-3 A)
2
Giovanni Corbinelli
Use Empoli
(ITA-3 A)
2
Marco Corti
Mamy.eu Oleggio
(ITA-3 A)
1
Daniele Costanzelli
Blacks Faenza
(ITA-3)
3
Marcello Cozzoli
Sangiorgese
(ITA-3 A)
2
Riccardo Crespi
Riso Scotti Pavia
(ITA-3 A)
1
Martino Criconia
Valsesia
(ITA-3 A)
2
Gino Cuccarolo
All Food Enic Firenze
(ITA-3 A)
2
Andrea Danna
S.Bernardo
(ITA-3 A)
2
Giacomo Dell'agnello
S.Bernardo
(ITA-3 A)
1
Fabio Delvecchio
Riso Scotti Pavia
(ITA-3 A)
1
Nicholas Dessi
Valsesia
(ITA-3 A)
1
Fabio Di Bella
Riso Scotti Pavia
(ITA-3 A)
2
Alfonso Di Ianni
Sangiorgese
(ITA-3 A)
2
Manuel Di Meco
Vinavil-Cipir Rosmini
(ITA-3 A)
1
Gian Marco Drocker
All Food Enic Firenze
(ITA-3 A)
2
Giacomo Eliantonio
Urania Milano
(ITA-3)
4
Francesco Falaschi
Use Empoli
(ITA-3 A)
2
Marco Fasani
Sangiorgese
(ITA-3 A)
1
Filippo Fazioli
Riso Scotti Pavia
(ITA-3 A)
2
Simone Ferrarese
Campus Varese
(ITA-3 A)
1
Alessandro Ferri
ELAchem Vigevano 1955
(ITA-3 A)
2
Anoir Filahi
Basket Cecina
(ITA-3 A)
1
Matteo Fioravanti
Sangiorgese
(ITA-3 A)
1
Federico Fornara
Vinavil-Cipir Rosmini
(ITA-3 A)
1
Francesco Forti
Basket Cecina
(ITA-3 A)
1
Francesco Fratto
Solbat Piombino
(ITA-3 A)
2
Carlo Fumagalli
Blacks Faenza
(ITA-3)
3
Edoardo Gallazzi
Mamy.eu Oleggio
(ITA-3 A)
2
Francesco Galli
Gema Montecatini
(ITA-3 A)
1
Sam Gaye Serigne
Basket Cecina
(ITA-3 A)
1
Filippo Giannini
Use Empoli
(ITA-3 A)
2
Gabriele Giarelli
Use Empoli
(ITA-3 A)
2
Stefano Gioda
S.Bernardo
(ITA-3 A)
2
Mirko Gloria
Valsesia
(ITA-3 A)
1
Francesco Gnecchi
La Sovrana Pulizie Siena
(ITA-3 A)
2
Angelo Guaccio
Riso Scotti Pavia
(ITA-3 A)
1
Giacomo Guerrieri
Basket Cecina
(ITA-3 A)
1
Shaquille Hidalgo
Mamy.eu Oleggio
(ITA-3 A)
2
Andrea Iannilli
Riso Scotti Pavia
(ITA-3 A)
1
Alessio Iardella
Solbat Piombino
(ITA-3 A)
2
Riccardo Iattoni
All Food Enic Firenze
(ITA-3 A)
Gema Montecatini
(ITA-3 A)
2
Alberto Ielmini
S.Bernardo
(ITA-3 A)
2
Gerlando Imbro
La Sovrana Pulizie Siena
(ITA-3 A)
2
Nicola Ivanaj
Campus Varese
(ITA-3 A)
2
Andrea Landi
Use Empoli
(ITA-3 A)
2
Simone Lasagni
San Miniato
(ITA-3 A)
1
Alessandro Maccaferri
La Sovrana Pulizie Siena
(ITA-3 A)
2
Michele Magini
San Miniato
(ITA-3 A)
1
Daniele Manuelli
Riso Scotti Pavia
(ITA-3 A)
2
Simone Manzo
Vinavil-Cipir Rosmini
(ITA-3 A)
1
Fernando luis Marengo
Gema Montecatini
(ITA-3 A)
1
Edoardo Maresca
Gema Montecatini
(ITA-3 A)
1
Matteo Maruca
Campus Varese
(ITA-3 A)
2
Andrea Marusic
Mamy.eu Oleggio
(ITA-3 A)
2
Raffaele Marzullo
Vinavil-Cipir Rosmini
(ITA-3 A)
2
Giulio Mascherpa
Riso Scotti Pavia
(ITA-3 A)
2
Saverio Mazzantini
Solbat Piombino
(ITA-3 A)
2
Andrea Mazzuchelli
San Miniato
(ITA-3 A)
1
Guido Meini
Gema Montecatini
(ITA-3 A)
1
Marco Mennella
Basket Cecina
(ITA-3 A)
1
Jacopo Mercante
Campus Varese
(ITA-3 A)
2
Tommaso Minoli
ELAchem Vigevano 1955
(ITA-3 A)
2
Tommaso Molteni
Solbat Piombino
(ITA-3 A)
1
Samuele Moretti
Gema Montecatini
(ITA-3 A)
1
Andrea Mottini
Campus Varese
(ITA-3 A)
1
Andrea Murolo
Basket Cecina
(ITA-3 A)
1
Ferdinando Nasello
San Miniato
(ITA-3 A)
1
Saliou Ndour
S.Bernardo
(ITA-3 A)
1
Rene’ Maurice Ndour
La Sovrana Pulizie Siena
(ITA-3 A)
2
Andrea Negri
Urania Milano
(ITA-3)
4
Alessandro Nepi
La Sovrana Pulizie Siena
(ITA-3 A)
2
Matteo Neri
San Miniato
(ITA-3 A)
1
Gianmarco Olleia
La Sovrana Pulizie Siena
(ITA-3 A)
2
Kamaldine Ouro-Bagna
Valsesia
(ITA-3 A)
2
Andrea Paleari
Urania Milano
(ITA-3)
4
Alessandro Panzieri
Valsesia
(ITA-3 A)
2
Lorenzo Panzini
ELAchem Vigevano 1955
(ITA-3 A)
2
Salvatore Parlato
Sangiorgese
(ITA-3 A)
2
Matteo Parravicini
Mamy.eu Oleggio
(ITA-3 A)
2
Federico Passerini
Campus Varese
(ITA-3 A)
1
Klaudio Patani
Vinavil-Cipir Rosmini
(ITA-3 A)
2
Edoardo Pedroni
Solbat Piombino
(ITA-3 A)
2
Cosimo Pelucchini
Use Empoli
(ITA-3 A)
1
Daniel Perez
Urania Milano
(ITA-3)
4
Sebastiano Perin
Use Empoli
(ITA-3 A)
2
Edoardo Persico
Solbat Piombino
(ITA-3 A)
2
Lorenzo Petrosino
ELAchem Vigevano 1955
(ITA-3 A)
2
Marco Petrucci
Blacks Faenza
(ITA-3)
3
Samuele Piccio
Mamy.eu Oleggio
(ITA-3 A)
1
Andrea Pilotti
Mamy.eu Oleggio
(ITA-3 A)
2
Thomas Pisoni
Valsesia
(ITA-3 A)
2
Giorgio Piunti
Urania Milano
(ITA-3)
4
Marco Planezio
Campus Varese
(ITA-3 A)
1
Luca Pollone
S.Bernardo
(ITA-3 A)
2
Pietro Ponzelletti
Mamy.eu Oleggio
(ITA-3 A)
2
Jacopo Preti
San Miniato
(ITA-3 A)
1
Alessandro Procacci
Solbat Piombino
(ITA-3 A)
1
Alessandro Pucci
La Sovrana Pulizie Siena
(ITA-3 A)
2
Renato Quartuccio
Valsesia
(ITA-3 A)
2
Lorenzo Raffaelli
Use Empoli
(ITA-3 A)
2
Federico Regoli
San Miniato
(ITA-3 A)
1
Alessandro Riva
Solbat Piombino
(ITA-3 A)
2
Davide Rosignoli
Campus Varese
(ITA-3 A)
2
Filippo Rossi
ELAchem Vigevano 1955
(ITA-3 A)
1
Eugenio Rota
Sangiorgese
(ITA-3 A)
2
Edoardo Roveda
Sangiorgese
(ITA-3 A)
2
Riccardo Rovere
Vinavil-Cipir Rosmini
(ITA-3 A)
2
Leonardo Salvadori
Basket Cecina
(ITA-3 A)
1
Riccardo Santolamazza
Urania Milano
(ITA-3)
4
Nicola Savoldelli
All Food Enic Firenze
(ITA-3 A)
1
Guido Scali
Sangiorgese
(ITA-3 A)
1
Andrea Scanzi
Urania Milano
(ITA-3)
4
Daniele Sesoldi
Use Empoli
(ITA-3 A)
2
Giorgio Sgobba
Blacks Faenza
(ITA-3)
3
Jacopo Silimbani
Blacks Faenza
(ITA-3)
3
Alexander Simoncelli
Urania Milano
(ITA-3)
4
Alessandro Spatti
Riso Scotti Pavia
(ITA-3 A)
2
Fabio Stefanini
Use Empoli
(ITA-3 A)
1
Arsenije Stepanovic
La Sovrana Pulizie Siena
(ITA-3 A)
2
Emanuele Tarditi
S.Bernardo
(ITA-3 A)
2
Diego Terenzi
S.Bernardo
(ITA-3 A)
1
Davide Toffali
Urania Milano
(ITA-3)
1
Andrea Tommei
Vinavil-Cipir Rosmini
(ITA-3 A)
1
Marco Torgano
Riso Scotti Pavia
(ITA-3 A)
2
Francesco Toso
Sangiorgese
(ITA-3 A)
2
Mohamed Toure
All Food Enic Firenze
(ITA-3 A)
1
Enrico Trassinelli
Basket Cecina
(ITA-3 A)
1
Liam Udom
All Food Enic Firenze
(ITA-3 A)
2
Luca Valentini
Mamy.eu Oleggio
(ITA-3 A)
2
Simone Vecerina
ELAchem Vigevano 1955
(ITA-3 A)
2
Mattia Venucci
Blacks Faenza
(ITA-3)
3
Patrizio Verri
ELAchem Vigevano 1955
(ITA-3 A)
2
Sebastian Vico
All Food Enic Firenze
(ITA-3 A)
2
Alin Zaharie
Vinavil-Cipir Rosmini
(ITA-3 A)
2
Mattia Zampa
Blacks Faenza
(ITA-3)
3
Paolo Zanini
Gema Montecatini
(ITA-3 A)
1